Putin verbuje uvězněné vrahy. Za službu na Ukrajině jim nabízí amnestii a peníze

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Nedostatek vojáků, kterými disponuje ruská armáda, má být alespoň částečně vyrovnán naverbovanými vězni. Těm je nabídnuta svoboda a v přepočtu necelých sto tisíc korun za to, že budou bojovat na Ukrajině. Mezi těmi, kteří patrně zamíří do okupované země, mají být i odsouzení vrazi.

Kromě vězňů, kteří si odpykávají trest za nejtěžší zločiny, mají patřit k posilám ruské armády i bývalí agenti vojenské rozvědky GRU a další bývalí příslušníci speciálních sil. Připojit by se podle informací listu Daily Mail měli k obávané Wagnerově skupině, která v současnosti působí na Donbasu.

(Týdeník FORUM)

Rusko podle britského deníku nabírá nové bojovníky ve věznicích po celé zemi. Přestože na začátku války byli odsouzení vrazi rázně odmítáni pro službu v armádě, situace na Ukrajině a počet padlých ruských vojáků zřejmě přiměly Vladimira Putina změnit názor.

Výběr mezi odsouzenými mají provádět i členové Wagnerovy skupiny, jakési soukromé armády ruského prezidenta. Poté, co vybraní vězni projdou dvoutýdenním výcvikem, jsou letecky přepraveni na Ukrajinu, kde jsou přiděleni do zde působících jednotek. Podle názorů odborníků však budou sloužit především jako takzvaná „potrava pro děla“.

„Někteří byli vybráni šéfy trestaneckých kolonií,“ řekl zdroj ruskému opozičnímu kanálu SOTA. „Byli proti své vůli odvedeni z práce v zajateckém táboře a „pozváni“ na besedu,“ dodal s tím, že se jednalo o bývalé bojovníky ve válečných konfliktech nebo o osoby s přiměřeně vysokými vojenskými hodnostmi. „Jiným prostě důstojník řekl, že kdo chce jít na vojnu, ať se přihlásí,“ popsal zdroj.

()

Nábor se uskutečnil například i v Boru v Nižním Novgorodu, kde je mezi dvanácti sty možných rekrutů mnoho odsouzených, kteří sloužili ve speciálních jednotkách a vězeňské službě. Zájem o přesun na Ukrajinu mělo údajně zhruba 300 vězňů. Nábor probíhá také v petrohradských věznicích Jablonevka, Obuchovo a Fornosovo.

Podle zprávy deníku Daily Mail je dokázáno, že nejméně jeden odsouzený vrah byl poslán do Donbasu bojovat s příslibem, že po šesti měsících bude jeho trest zrušen. 

Kromě amnestie mají mít vězni také slíbeno necelých 3000 liber (zhruba 87 tisíc korun) za to, že budou bojovat ve válce. Pokud by na Ukrajině padli, jejich rodina má obdržet 64 000 liber (cca 1,9 milionu korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]