Putin vyhlásil na okupovaných ukrajinských územích stanné právo

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruský vůdce Vladimir Putin podepsal dekret o zavedení stanného práva ve čtyřech takzvaných nových regionech země, tedy na okupovaných územích Ukrajiny. Příslušný dokument byl již zveřejněn. Informovaly o tom tiskové agentury. 

Nové opatření se týká separatistických oblastí, jde tedy o takzvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku, Záporožskou a Chersonskou oblast, které byly od 30. září v rozporu s mezinárodním právem přičleněny do Ruska.

()

„Podepsal jsem dekret o zavedení válečného stavu v těchto čtyřech subjektech Ruské federace (DNR, LNR, Záporožská a Chersonská oblast – pozn. TASS). Okamžitě bude zaslán ke schválení Radě federace a o rozhodnutí bude informována Státní duma,“ cituje Putinovo prohlášení agentura TASS. Šéf Kremlu to řekl na středečním zasedání Rady bezpečnosti, které se konalo prostřednictvím videokonference.

Podle zákona musí ruský prezident o zavedení válečného stavu neprodleně informovat Radu federace a Státní dumu.

Po vyhlášení částečné mobilizace se začalo v Rusku diskutovat o možnosti zavedení stanného práva v zemi. Navzdory odvodům bývalých vojáků z povolání nebo branců zatím nevznikl žádný zvláštní režim a takový precedens v současném Rusku v zásadě ještě neexistuje.

Web 72.ru píše, co by takové opatření znamenalo, kdyby bylo zavedeno v celém Rusku: „V tomto režimu bude lidem omezen pohyb po zemi a možná jim ani nebude dovoleno opustit Rusko. Kromě toho je zaveden zákaz vycházení a omezen prodej léků a alkoholu. V rámci obrany může být občanům zabaven majetek a jednotlivé organizace a jejich zaměstnanci mohou být v případě útoku vyzváni k odklízení trosek. Nebo budou společnosti pracovat na objednávku ministerstva obrany.“

Web crimea.ria.ru objasňuje, že omezení související s válečným stavem se dělí do dvou skupin: obecná omezení a omezení, která se vztahují přímo na konkrétní regiony.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Obecná omezení platí pro celou zemi bez ohledu na region, kde bylo stanné právo zavedeno. Jedná se o omezení ekonomických aktivit, vyhledávání a šíření informací, změny ve formách vlastnictví organizací, změny v režimu pracovních činností, včetně zavedení pracovní povinnosti pro občany, kteří nebyli povoláni k mobilizaci.“

Ve válečném stavu může být vyhlášen zákaz vycházení, mohou být evakuováni občané i důležité objekty hospodářského, veřejného nebo kulturního charakteru, posílena ostraha důležitých objektů a zavedena cenzura v oblasti komunikací.

Také jsou zakázána veškerá shromáždění a stávky, činnost stran, některých veřejných a náboženských sdružení a mezinárodních organizací. „Za válečného stavu budou zřízena kontrolní stanoviště, která budou kontrolovat pohyb do zóny i mimo ni. Soukromý majetek, například vozidla, může být rovněž zabaven s následnou náhradou škody. Režim rovněž počítá se zavedením přísného zákazu prodeje alkoholu,“ uvádí zpráva crimea.ria.ru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články