I velký vůdce v Kremlu narazil na zeď společenských a fyzikálních zákonů. Ruský prezident Vladimir Putin požaduje úpravu národních projektů do tří měsíců. Už je jasné, že velké sliby se plnit nebudou.
TASS byl zplnomocněn prohlásit: „‚Žádám vládu, aby za účasti Státní rady do tří měsíců upravila národní projekty,‘ žádala hlava státu na zasedání Rady pro strategický rozvoj a národní projekty. (Prezident) upřesnil, že národní projekty by měly být upraveny s ohledem na nařízení prezidenta Ruské federace o národních rozvojových cílech do roku 2030, které bude připraveno.

Deník FORUM 24 prosí o vaši pomoc při obraně liberální demokracie
Česká republika je v moci nedemokratických a autoritářských sil, které pohrdají právním řádem i ústavou. Prezident Miloš Zeman nerespektuje ...
číst článek »Putin poznamenal, že ‚musíme vycházet z reality. Čím konkrétnější úkoly, které budeme muset vyřešit, a cíle, kterých budeme muset dosáhnout, tím lépe pro nás všechny a pro výsledky naší práce a pro občany v dlouhodobém horizontu,‘ je přesvědčen prezident.“
Pak zpráva pokračuje roztomile klopotnými frázemi jak z brežněvovských časů: „‚Žádám pracovní skupinu Státní rady, aby připravila návrhy na aktualizaci výkonnostních ukazatelů regionálních úřadů,‘ nařídil šéf státu. Podle jeho názoru je také ‚nesmírně důležité posílit stálou zpětnou vazbu s lidmi, je nutné posílit veřejnou kontrolu nad prováděním národních projektů‘.“
Pak došlo na vyjádření víry a naděje: „Velmi doufám, že co nejaktivněji dosáhneme cílů, které jsme si sami stanovili… S ohledem na výsledky ústavního hlasování a výsledky dnešní diskuse žádám prezidentskou administrativu, společně s příslušnými resorty, s vládou jako celkem, aby připravila návrh vyhlášky, která stanoví národní rozvojové cíle na období do roku 2030.“
„Podle Putina budou rozhodnutí, která budou učiněna, ‚určovat trendy ve všech klíčových oblastech a určovat vývoj Ruska pro nadcházející roky. Základem těchto rozhodnutí je samozřejmě vůle občanů vyjádřená při hlasování o ústavních změnách a touha zajistit své životy, životy svých rodin,‘ uvedl prezident.“
Pak ještě něco řekl o vysokých požadavcích na všechny a tak dále.

Rusko: až ustanou zprávy, koho zase zatkli, znamená to, že už zatkli všechny
V moderní verzi Ezopovy bajky o chlapci, který křičel "vlk!", ruští liberálové opakovaně křičí o „novém roce 37". To znamená, že obvykle ...
číst článek »Celkem by se za tím chrlením frází, které by mohl vyplodit počítačový robot, dalo číst sdělení, že to nejde všechno dobře, takže je třeba laťku snížit a pak se zkusit pochválit, jak to všechno hezky jde. Jenže nejde nic, změny v ústavě byly schváleny podvodným referendem, kde se podfuky moc už ani nesnažila tajit. Hned začala nebývalá vlna zatýkání, která potvrdila noční můry demokratické opozice. Kromě policie a Ruské gardy se zřejmě nikdo v dalších letech moc nepřetrhne, protože kdo není úplně natvrdlý, tak ví, že Putin už dvacet let slibuje, jak bude líp, a kde nic, tu nic. Celý jeho zázrak někdejšího zlepšení v pojelcinovské době byl nesen vysokými cenami ropy. Kdyby Gorbačov a Jelcin měli takový základ, dopadl by jejich odkaz lépe. Každá Potěmkinova vesnice ale začne jednou hnít a kulisy padat. Koronavirus do toho všeho ještě nečekaně hodil vidle.
Co bude dál, se nejspíš nenajde ani v proroctvích slavné věštkyně Baby Vangy. Pokud nepřijde nějaká revoluční exploze, dá se čekat něco jako imploze. Režim se zhroutí vlastním prázdnem sám do sebe, jako jsme to zažili v roce 1989. Tehdy byly všechny represivní složky ve formě, ale paralýza moci byla tak silná, že už nebylo dost vůle je nasadit. Občanům se dá zabránit v tom, aby něco dělali. Těžko se jim ale dá zabránit ve znechucení, pasivitě a rezignaci.
Je dobré připomenout, jaký je rozdíl mezi „žádat“ a „prosit“. Žádat můžeme o něco, na co máme právo, jinak můžeme jen prosit. Putin nemá z úkrytu svého protikoronavirového bunkru žádné právo žádat po lidech nadšení a plné nasazení sil. Byli by ostatně blázni, kdyby ho poslechli. A to zas Rusové nejsou.