Mimořádné zasedání ministrů energetiky zemí Evropské unie, které kvůli vysokým cenám energií svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, stejně jako jednání G7, zřejmě silně rozladilo Vladimira Putina. Ruskému prezidentovi se totiž nelíbí, že by si evropské státy a USA zastropovaly ceny energií z Ruska. Pokud by se tak stalo, Putin prý hodlá definitivně zastavit vývoz plynu a ropy.
Ultimátum západním zemím vyslovil ruský prezident na ekonomickém fóru, které se odehrává ve Vladivostoku. Vladimir Putin se podle zprávy New York Post ostře vymezil proti snaze EU a Spojených států vyřešit energetickou krizi, která se prohloubila kvůli válce na Ukrajině a pozastaveným dodávkám plynu přes Nord Stream 1.
Jako první na dramatickou situaci zareagovali ministři financí a guvernéři centrálních bank ze zemí, které jsou členy G7 (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Velká Británie a USA – pozn. red.). Ti se minulý pátek shodli na zastropování cen ruské ropy. Tento krok označil místopředseda ruské vlády Alexandr Novak za naprosto absurdní a vzkázal, že Rusko v případě jeho zavedení přestane zemím G7 dodávat ropu.
Velmi podobně nyní zareagoval i Putin. „Pokus omezit ceny administrativními prostředky je jen blouznění, je to holý nesmysl,“ sdělil ruský prezident. „Pokud se pokusí toto hloupé rozhodnutí realizovat, nebude to znamenat nic dobrého pro ty, kteří ho učiní,“ dodal.
Výhrůžka Evropě, potažmo Evropské unii, přišla i od ruské energetické společnosti Gazprom. Ta ve videu naznačila, že „vypne kohouty“ do Evropy a zdejší obyvatelé se tak budou muset připravit na smrtící zimu. Zatím Gazprom „pouze“ omezil dodávky plynu přes plynovod Nord Stream 1, což vysvětlil technickými problémy, které měla odstranit německá strana.
„Měli byste se zeptat společnosti Siemens. Nejdříve musí opravit zařízení,“ odpověděl náměstek generálního ředitele Gazpromu Vitalij Markelov na dotaz, kdy by mohl být plynovod opět otevřen. Německá společnost ovšem uvedla, že únik motorového oleje z poslední zbývající provozované turbíny v kompresorové stanici Portovaja nepředstavuje důvod k tomu, aby potrubí zůstalo uzavřené.
Zatímco většina ruské plynovodní infrastruktury zásobuje Evropu, Gazprom v roce 2019 otevřel také sibiřský plynovod, který dodává plyn do severní Číny, a pracuje se na rozšíření rusko-asijské plynovodní sítě.