Putin vyzval ke zdravému rozumu a pohrozil rychlými střelami

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/AP/Mikhail Metzel)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Mikhail Metzel

Ruský prezident Vladimir Putin doufá, že na Západě převládne zdravý rozum a odpovědnost a že červené linie ve vztazích s Ruskem nebudou překročeny. Současně hovořil o nových ruských zbraních, které prý dovedou odvrátit každý úder.

V úterním projevu na investičním fóru „Rossija zovět!“ pořádaném společností VTB Capital Putin poznamenal, že jednou z takových červených linií je i rozmístění úderných systémů na Ukrajině.

()

„Pokud se na Ukrajině objeví úderné komplexy, pak doba letu (rakety) do Moskvy bude asi 7-10 minut, a pět minut, pokud budou hypersonické zbraně,“ řekl. „Co bychom pak měli dělat? Budeme muset vytvořit něco podobného proti těm, kteří nás ohrožují. A to můžeme udělat už teď.“

Podle něj Rusko již takové zbraně vytvořilo. „Nedávno jsme (ji) vyzkoušeli, a také úspěšně; od příštího roku uvedeme do provozu novou námořní hypersonickou raketu – Mach 9. Doba letu bude také pět minut.“

Mezitím Putin vyjádřil své obavy ze vzniku takových hrozeb: „Kam se chystáme? Proč to děláme?“ zeptal se. „Vytváření takových hrozeb je červená linie. Doufám však, že k tomu nedojde. Doufám, že převládne pocit zdravého rozumu, odpovědnosti za vlastní zemi a mezinárodní společenství,“ zdůraznil ruský prezident.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Andrej Kostin, šéf banky VTB a moderátor akce, poznamenal, že falešné zprávy o údajné ruské hrozbě špatně ovlivňují trh. Podle něj ruský akciový trh letos vzrostl o více než 30 procent, ale jen „fake news“ o Ukrajině jej propadly o 11 procent. V komentáři k tomu Putin vyslovil domněnku, že někdo může takové informace vypouštět záměrně, „aby vydělal na klesajícím trhu“.

Stanice RFE/RL minulý týden sdělila, že představitelé amerických zpravodajských služeb a vysocí představitelé ukrajinské armády naznačili, že na severu a východě Ukrajiny je shromážděno až 92 000 ruských vojáků. Mnoho z nich v oblasti kolem Jelňavy, poblíž hranic Ruska s jeho spojencem Běloruskem. Nacházejí se také na Ruskem anektovaném Krymu, poloostrově jižně od pevninské Ukrajiny.

V souvislosti s posilováním ruských jednotek citovala CNN tento týden zdroje z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, podle nichž se zvažuje vyslání vojenských poradců a nového vybavení včetně zbraní na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]