Putin vyzvedl duchovní a morální hodnoty Ruska. Mezitím začalo zatýkání

Vladimir Putin. (Pixabay/stux)

Vladimir Putin. | FOTO: Pixabay/stux

Duchovní a morální hodnoty, na něž některé země začínají zapomínat, jen posilují ruský lid, prohlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin ve svém výročním projevu o stavu národa před Federálním shromážděním, národním zákonodárným orgánem Ruské federace.

O tom, co právě (ve středu) Putin vykládá, referuje agentura TASS Putin vyzývá k přísnější kontrole propagandy propagující v Rusku netradiční hodnoty. Poznamenal, že v celé historii obyvatelé Ruska díky své jednotě zvítězili nad svými zkouškami a strastmi. ‚A dnes se pro nás rodina, přátelství, vzájemná pomoc a soucit dostaly do popředí. Duchovní a morální hodnoty, na které některé země zapomínají, nás naopak posílily a my tyto hodnoty budeme vždy podporovat a chránit,‘ slíbil Putin.

FORUM 24 (archiv)

Poznamenal, že během pandemie se solidarita obyvatel Ruska projevila konkrétními činy, jako je péče o blízké a ochota lidí pomáhat potřebným. Miliony lidí se staly dobrovolníky a národní kampaň Jsme spolu svedla dohromady jedince ze všech oblastí života, poznamenal ruský prezident.

Přesně v tu samou dobu už běží zatýkání. Stoupenci Alexeje Navalného, který je ve vězeňské nemocnici pochybné pověsti, na dnešní večer naplánovali protestní shromáždění. Úřady ho zakázaly. Co má kdo co protestovat. V lednu a únoru proběhly v Rusku největší protesty proti režimu za poslední roky. Policie je násilně rozháněla a zadržela asi 11 tisíc demonstrantů. Ti pak dostali pokuty nebo trest vězení na sedm až 14 dnů.

Národ se sice podle Putina v době koronavirové pandemie sjednotil, jenže ačkoliv Rusko vítězoslavně vyhlásilo nasazení vakcíny jako první na světě, očkování vázne. Zatímco ve Velké Británii naočkovali už polovinu obyvatel, v Rusku jen asi šest procent. Kreml likviduje redakce posledních nezávislých médií. Ta velká média má dávno v rukou stát a chrlí 24 hodin denně putinovskou propagandu. V Rusku žije (oficiálně) pod hranicí chudoby 20 procent lidí. Mají příjem pod životním minimem. Pokračuje úbytek obyvatel, čemuž Putin říká: „Situace v oblasti demografie je výjimečná.“ Tak určitě.

Kde jsou tedy ty nadřazené duchovní hodnoty? Že Rusové umí trpět a nelpí na konzumu? A mají vůbec možnost se ve vlastní zemi svobodně rozhodnout, že trpět nebudou? Když člověk konzum nemá, to se mu to na něm nelpí. Kde jsou morální hodnoty, když se nelze dovolat práva?

Ne, dekadentní není Západ. Dekadentní je to, co Putin v Rusku za dvacet let v čele země pomáhá  vytvářet. Všechna jeho další hesla o tom, jak ještě lépe a efektivněji, jsou jen vlnění vzduchu. Není za tím nic. Po Potěmkinových vesnicích máme Putinovy vesnice. Ale zkuste to v Rusku říct na ulici. Oni vám to na služebně a pak v trestné kolonii už vysvětlí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner