Putin zase vypouštěl moudra. Teď předpovídal rozpad Spojených států

Ruský prezident Vladimir Putin  (AdobeStock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: AdobeStock

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Spojené státy čelí typickým problémům impérií – jsou si jisté svou mocí a vytvářejí problémy, které už nedokážou zvládnout, jako tomu bylo v případě SSSR. Prohlásil to na setkání s vedoucími světových zpravodajských agentur, které v pátek večer uspořádala agentura TASS v rámci Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra. Zasedání moderoval generální ředitel agentury TASS Sergej Michajlov.

Ocitujme si sdělení, které byl TASS zplnomocněn šířit: ‚Slyšíme hrozby, které přicházejí z Kongresu i odjinud. To vše se děje v rámci vnitropolitických procesů v USA. Tady jsou lidé, kteří to dělají, zřejmě vycházejí z toho, že moc, ekonomická, americká, vojenská, politická, je taková, že to není hrozné, že to přežijeme, myslí si,‘ řekla ruská hlava státu.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

‚Víte, v čem je problém, řeknu vám to jako bývalý občan bývalého Sovětského svazu. Co je problémem impérií – myslí si, že jsou tak mocná, že si mohou dovolit drobné chyby a omyly. Kupujeme si je, strašíme je, vyjednáváme s nimi, dáváme jim korálky, hrozíme jim válečnými loděmi. A tím se problémy vyřeší. Problémů však přibývá. Blíží se okamžik, kdy se s nimi již nebude možné vypořádat. Spojené státy sebevědomě kráčejí přímo po cestě Sovětského svazu,‘ řekl Putin.“

To je skutečně zajímavé. Vladimir Putin mluví o impériích a vztahuje to na Ameriku. Když bylo ještě v Rusku carské impérium, v USA měli demokracii. Pak přišla Leninova a Stalinova diktatura a v Americe byla pořád ještě demokracie. Byla tam i za Brežněva a i poté, co se impérium, momentálně přejmenované na Sovětský svaz, konečně poněkud sesypalo. Teď tam vládne dvacet let Vladimir Putin a všechno je stále horší. Zavírá se za kritiku vlády, mlátí se za ni lidé, kteří se provinili tím, že šli po ulici. Seberou i člověka, který se postaví před nějakou úřední budovu s kusem čistého papíru, na kterém není nic napsáno. Kdo ví, co by tam napsal, kdyby tam něco napsal. Ničí se poslední nezávislá média. A v Americe je pořád demokracie. Přežila i vládnutí Donalda Trumpa, kterému trollfabrika v Petrohradu tolik pomáhala.

Putin je ovšem v ráži a vykládá něco o rozpadajících se impériích. Sám by to poslední rád obnovil, a tak dělá přesně to, z čeho obviňuje druhé. „Kupujeme si je, strašíme je, vyjednáváme s nimi, dáváme jim korálky, hrozíme jim válečnými loděmi.“ Tyhle metody jako by těm kremelským z oka vypadly. Koupili si jednoho vysloužilého německého kancléře a jednu vysloužilou rakouskou ministryni zahraničí. Místo korálků domorodcům nabízejí vakcínu Sputnik V.

Marija Aljochinová (ČTK)

Ukazují prezentace animovaných zázračných zbraní, co Ameriku obrátí v prach a popel. Chlapečky a holčičky, co ještě pořádně neumějí číst a psát, už navlékají do vojenských uniformiček a vymývají jim mozky. Posílají své mladé muže umírat někam na Ukrajinu. Ale ne všechny. Panstvo své syny a dcery pošle studovat do Londýna. Chlubí se, jak budou v kosmické lodi Sojuz posílat nahoru vesmírné turisty levněji než Elon Musk. Neřeknou ale za kolik, protože to je prý tajné.

Naznačují, že by všem mohli zavřít kohoutky s plynem a ropou, a doufají, že to nebudou muset udělat, protože bez těch peněz z prodeje by to mohli na Rusi rovnou zabalit. Teď budou pumpovat miliardy do sousedního diktátora, zatímco ve školách děti nemají normální splachovací záchod. Dávají najevo, jak jsou silní ve spojení s Čínou, a dobře vědí, že tím silnějším je Čína. Lidé utíkají z Ruska pryč, nikoliv do něj. Když nepočítáme některé opelichané filmové hvězdy za zenitem.

Byla by to všechno komedie, kdyby její pokračování nestálo na brutální síle. Výsledkem je, že dnešní car vládne poddaným, kde menšina jsou fanatici a většina apatická. Ten malý zbytek se snaží pozavírat a zastrašit. Takhle se pochopitelně dají věci řídit. Jen z toho nic pořádného nevzejde. Ale poučení, ta z vůdce padají. Z toho už by bylo knih, že by Tolstoj bledl závistí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]