Putin zatím prohrál všechno. Zbývá setrvačnost

Eric Drooker

Je těžko představitelné, co by dnes ještě mohl Vladimir Putin v ukrajinské válce prodat jako vítězství. V dosahování svých cílů je zjevně neúspěšný. Jeho ekonomika je rozvrácená. Ukrajinci jsou vzdornější než kdy jindy, a pokud někdo ohledně vztahu k Rusku váhal, nyní je spíše nenávidí. USA a Západ jsou přes všechny rozpory sjednoceny jako nikdy předtím. NATO našlo smysl své existence a možná získá nové členy. Ta část světa, kterou považujeme za demokratickou, je postupem Ruska šokovaná a znechucená.

Putin měl v plánu získat Ukrajinu během několika dní. Ukázalo se ale, že napadená země byla moderními zbraněmi vybavena víc, než se myslelo, a její důstojníci „pozápadnění“ kontaktem s NATO, umějí vést boj chytře. Vyzbrojování ze strany Západu se stupňuje a Bidenův zákon o půjčce a pronájmu znamená, že v přepočtu na čas mají Ukrajinci na obranu rozpočet srovnatelný s ruským. Boje na jihu začaly připomínat první světovou válku a obě strany teď budou do boje posílat lidi, zbraně a utrácet peníze. V jednom má Putin pravdu, teď vede boj s „kolektivním Západem“. Bojovat se Západu moc nechce, ale Rusko je proti němu ekonomický trpaslík. Ekonomický trpaslík ještě nikdy klasickou válku nevyhrál. Informační válku už Rusko prohrálo, a že proti němu na ukrajinské straně stojí v čele státu bývalý herec, se najednou ukázalo jako nečekaný faktor. Navíc hraje s přesvědčením.

Okupanty nikdo nevítal

Putin se spletl ve všem. Sovětská metoda z Maďarska, Československa a Afghánistánu (vpadneme tam a dosadíme loutkovou vládu), selhala. Ukrajina se hodlala bránit, Kyjev nepadl, ani ruskojazyčné obyvatelstvo okupanty nevítalo. Ruské jednotky jsou řízeny v tuhé hierarchii strnule a nejsou schopné jednat na místě bez rozkazu shora. Rozkazy jsou zmatené, protože operace vedená na severu a jihu neměla jednotné velení. Rusové zničili komunikační prostředky a pak zjistili, že se sami nedomluví mezi sebou. Počítali s krátkým tažením a docházely jim zásoby. Vojáci byli unavení, protože už měsíce mrzli na hranicích na údajném „cvičení“ a jejich motivace byla nulová.

Aby toho nebylo málo, Finsko a Švédsko oznámily, že se chystají vstoupit…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.