Putin zradil Klause a ten naříká, jak jsou léta jeho snah zmařena. Mohl to čekat

Bývalý prezident Václav Klaus (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Prezident Václav Klaus zapomněl na staré přísloví „Nechoď, Vašku, s pány na led!“ A neuvědomil si, když tam šel, že led na řece Moskvě bývá tenký a křehký – následkem globálního oteplování. To však Klaus popírá, starých přísloví nedbá, a z prohlášení Institutu Václava Klause k Putinově agresi proti Ukrajině zaznívá zraněný, řekl bych dokonce zhrzený tón osobního zklamání a lidské zrady. To Putin Klausovi fakt dělat neměl, takovej malér! Vždyť on, ať už jako prezident či později hlava svého institutu, se tak snažil Čechům vysvětlit, že je Putin vlastně fajn!

Institut Václava Klause, tedy Václav Klaus povýšený na level instituce, vydal k válečnickému rozhodnutí Vladimira Putina uznat separatistické regiony Ukrajiny prohlášení, které začíná hořce: „Toto rozhodnutí Ruska považujeme za překvapivé a riskantní.“ Ano, je to neuvěřitelné, ale ten okamžik nastal. Notoricky proruský Václav Klaus se staví proti ruskému caru Putinovi, kterého se dosud snažil vykreslovat jako gentlemana každým coulem.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Lásko, bože lásko,

kde ťa ludia berú… Sám nevím, kde se vzalo až foglarovsky krásné přátelství Václava Klause a Vladimira Putina. Svou emoční vazbu na ruského cara však Klaus dával najevo, kde mohl. 28. 9. 2014 referuje Deník.cz o Klausově rozhovoru pro britský The Spectator: „Strávil jsem většinu života v komunistickém Československu za sovětské nadvlády. Ovšem rozlišuji mezi Sovětským svazem a Ruskem. Ti, kteří nejsou s to pochopit rozdíl, se prostě nedívají otevřenýma očima. „Svým americkým a britským přátelům vždy říkám, že i když politický systém v Rusku je jiný než ten v našich zemích a že bychom v takovém systému žili neradi, srovnávat současné Rusko s (bývalým sovětským lídrem) Leonidem Brežněvem je hloupé. Propaganda USA/EU proti Rusku je skutečně směšná a já s ní nemohu souhlasit,“ zdůraznil Klaus.

V květnu 2015 se Václav Klaus se dle očekávání zúčastnil tradiční akce na ruském velvyslanectví v Praze. Sešlosti, na které by neměl chybět žádný český ruský šváb.

Parlamentní listy v červnu 2021 zveřejňují text „Václav Klaus spustil: V Německu říkám, že jsem se narodil v Protektorátu. Ta země je hrozba, ne Rusko a Čína!“ A citují jej: „Rusko a Čína nejsou naši sousedé a jakkoli jsou považovány za naše úhlavní nepřátele, tak já myslím, že i Rusku i Číně jsme naprosto lhostejní. My pro ně nejsme prioritou. I ve vztahu k Rusku jsou mezi námi tři země jako jistý nárazník, zatímco Německo je naším věčným sousedem a věčným problémem,“ Parlamentní listy také píšou, že podle Klause nehrozí, že by Česko „spolklo“ Rusko nebo Čína, ale hrozí, že bude „spolknuto“ právě Německem. Já dodávám, že než se rok s rokem sešel, tak Rusko pod taktovkou cara Putina chce spolknout Ukrajinu.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Psáno v slzách

Přiznávám, že titulek odstavce je mou literární licencí. Nevím, zda skutečně při psaní toho prohlášení Klaus ronil slzy. Ale měl by. Jeho niterné zklamání podlou zradou od milované bytosti je lidsky pochopitelné, a Klausova zraněnost nepřekvapí. K Putinově agresi nyní napsal: „Rusko tímto krokem na sebe vzalo roli toho, kdo porušil minské dohody, i když to byla zejména Ukrajina, kdo znění těchto dohod nectil po celých sedm let od jejich podpisu. To si nelze vyložit jinak než jako výraz frustrace ruské strany z dlouhodobého odmítání Západu jednat s Ruskem o bezpečnostních zárukách. Rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů. Kteří jsme nepodléhali povrchnímu a snadnému přístupu nahlížet na tamní vývoj prizmatem československých zkušeností s komunistickým Sovětským svazem z roku 1968. A právě proto, že jsme takové postoje – s nemalými politickými i lidskými náklady – zastávali, máme dnes právo kritizovat rozhodnutí Ruské federace, o němž se domníváme, že bude mít vážné důsledky nejen pro Ukrajinu samotnou.“

Ono to Putinovo rozhodnutí bude mít vážné důsledky i pro Klause samotného. Až dosud byla jeho role Putinova obhájce dejme tomu úsměvným politickým excesem. Nyní však už nemá šanci nikoho přesvědčit, že měl se svou vstřícností k Putinovu režimu pravdu a že Rusko může být nějak bráno v potaz jako solidní a věrohodný partner. Putinovou agresí má Klaus de facto razítko na to, že léta – byť jen slovně – omlouval zlo. Omlouval nedemokratickou, imperiální a agresivní politiku Vladimira Putina. Vykládal nesmysly o přínosech vazeb na jeho režim. Nevíme, zda za honorář, nebo z čirého obdivu k osobnosti současného cara.  Ale věřme té lepší variantě, variantě zdarma. V tom případě si Klaus musí uvědomovat, že léta dělal Putinovi užitečného idiota. A teď ho Vladimir Vladimirovič takhle podtrhne.

To tak Rusové, v nejlepších tradicích komunismu, prostě svým lidem občas dělají. Vašek šel s Putinem na led, a teď má chudák místo ruského cara zlomenou nohu on.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]