Kauza Putinburger: Státní propaganda stojí Rusy 18 miliard rublů ročně

Když toho máte hodně na starost, třeba jako ruská státní média, která musí dnem i nocí strážit čest a pověst Vladimira Putina, občas se vám něco vymkne z rukou. A přesně to se stalo společnosti Ruptly. Ta dostala u příležitosti 65. narozenin velkého Vladimira instrukci ukázat širé Rusi, jak moc je její báťuška po celém světě obdivovaný a milovaný. Newyorská restaurace se však rozhodla udělat si z nich dobrý den.

Výsledkem je kauza Putinburger, které si všimli i spolupracovníci Alexeje Navalného. Opoziční politik si právě odpykává dvacetidenní trest za organizování nepovolených mítinků. Jeho blog však žije dál. Kira Jarmyšová natočila videoblog, kde propojila bizarní kauzu se závažnými skutečnostmi týkajícími se financování ruských státních médií.

Historka o Putinburgeru, který měl vážit 1952 gramů, protože se Putin narodil v roce 1952, by totiž byla vtipná, kdyby do státní televize Russia Today, která za ní stojí, neproudilo ročně okolo 18 miliard rublů ze státní kasy. Putinburger je podle Jarmyšové mrazivým dokladem o ruské realitě posledních osmnácti let, kdy je Putin u moci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner