Putine, prohlaš se za vítěze – a ustup!

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

V období těsně před diplomatickým maratonem v Ženevě, Bruselu a Vídni se z různých stran stále častěji ozývaly obavy, že Rusko v dohledné době nevyhnutelně napadne východ Ukrajiny. Potvrzovaly to analýzy ukrajinské, ale také americké rozvědky a tento fatální vývoj se zdál nevyhnutelný. Postupně však začaly zaznívat i názory přesně opačné a dlužno říct, že v posledních týdnech tato tendence sílí.

Možná jako první se poměrně rezolutně ozval dlouholetý šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Ten v závěru loňského roku prohlásil, že Putin je přece „zkušený a racionální politik“ a že si snad umí spočítat, jaká plus a jaká minus by jeho zemi takovéto vojenské dobrodružství přineslo. Jednoznačné mu připadá, že veškeré pragmatické argumenty mluví proti vpádu na východní Ukrajinu. K tomu ovšem rovnou dodejme, že pan Putin zřejmě nebude uvažovat jako pan Ischinger, což je víc než jisté.

Daleko rezolutnější a argumenty vybavenější je ukrajinský vojenský expert, plukovník v záloze Oleg Ždanov. Ten je přesvědčen, že ruský prezident ve skutečnosti nemá k dispozici takovou vojenskou sílu, jakou se při každé příležitosti holedbá, a že přesvědčení, že „Putin zaútočí už zítra“, se během pár týdnů rozplyne. Současný status quo by pak mohl vydržet nejméně do léta, ba možná po celý letošní rok.

Podobně uvažuje známý ruský politolog Dmitrij Oreškin, který tvrdí: „Putin dnes nemá dostatek možností a zdrojů, aby se jen tak vrhl na Ukrajinu – a sám to moc dobře ví.“ K tomu vyjmenovává čtyři další důvody, proč se Kreml k velkému vpádu neodhodlá: Za prvé by to nebyla válka ani malá ani vítězná. Ukrajina má dnes jinou armádu než v roce 2014, a navíc v ní významně poklesl vliv agentů ruské FSB. Za druhé má Ukrajina docela jinou výzbroj než před osmi lety. Za třetí svět vnímá Rusko diametrálně jinak než před nějakými deseti lety, a kdyby Putin Ukrajinu napadl, vyvolá to všeobecné rozhořčení. A za čtvrté ruský prezident chápe, že jeho země je vojensky slabší než kolektivní Západ.

Dosti výmluvným signálem, že se Rusko k útoku na Donbas nechystá, jsou například i některé nedávné výroky náměstka ruského ministra zahraničí…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články