Putinova image strategického génia je v troskách, Rusko je vyvrhelem. Vyjednat mír bude složité, píše analytik

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ukrajinská strana představila své návrhy o možném míru, včetně dohody o vzdání se členství v NATO, přijetí neutrálního statusu, ale výměnou za bezpečnostní záruky od významných západních vojenských mocností. Ruská strana prý bude tlumočit ukrajinský plán svému šéfovi Vladimiru Putinovi. Mezitím Rusové naznačili jistou „dobrou vůli“ tím, že navrhli jakési stažení vojsk z okolí Kyjeva a Černihiva.

Analytik Timothy Ash na svém blogu 29. března napsal, že i kdyby Putin na něco takového přistoupil, zůstávají tady četné otázky.

Eric Drooker

Není jasné, jestli takový plán schválí ukrajinské obyvatelstvo. Klíčové bude, jestli ony „bezpečnostní záruky“ budou věrohodné. V podstatě by to znamenalo obdobu článku pět NATO a vojenský zásah, pokud by Rusko dohodu porušilo. Také se zdá, že Moskva se nevzdala myšlenky přinejmenším ovládnutí celého Donbasu a všechna jednání jen maskují snahu získat čas na přeskupení sil.

Timothy Ash soudí: „I za předpokladu, že Putin přijme výše uvedenou ukrajinskou mírovou nabídku, z mnoha úrovní to pro Putina vypadá prostě jako katastrofální porážka a mám obavy, zda je schopen/ochoten to vzít na vědomí a jít dál.“

Pak vyjmenovává několik důležitých bodů. Ve zkrácené podobě citujeme:

  1. Putinova image taktického/strategického génia je v troskách. V období před válkou byl hlavním argumentem Kremlu, který vysvětloval, proč nevedou válku na Ukrajině, ten, že nejsou tak hloupí, aby udělali přesně to, co po nich Amíci chtějí, a nechali se zatáhnout do války na Ukrajině, podobné těm, které USA vedou v Iráku a Afghánistánu. Hádejte co, Putin byl opravdu tak hloupý. Dokonce ještě hloupější, protože přestože věděl, jaké riziko hrozí, stejně to udělal.
  2. Způsob, jakým Rusko vedlo tuto válku, tedy zahájení nevyprovokovaného útoku na suverénní stát, s nevybíravým bombardováním měst a civilních cílů, udělal z Ruska a Putina mezinárodní vyvrhele, a to pravděpodobně na dlouhou dobu. Škody na pověsti jsou obrovské. A lži v období před válkou znamenají, že ničemu, co Kreml říká, nelze věřit.
  3. Putin vystavil Rusko ničivým hospodářským sankcím. Vzhledem k výše uvedenému bodu b) a volání po válečných reparacích není pravděpodobné, že by sankce byly rychle zmírněny, i kdyby nyní bylo poměrně rychle dosaženo mírové dohody… Možná také bude muset zaplatit Ukrajině obrovské reparace za náklady války, které budou vyplaceny z jeho aktiv, jež jsou nyní zmrazena v zahraničí.
  4.  Rusko bylo odhaleno jako vojenská hrozba pro mír a stabilitu v Evropě. Západ v důsledku toho upraví svůj postoj a měli bychom očekávat masivní zvýšení výdajů NATO na obranu, aby čelil vnímané hrozbě ze strany Moskvy.
  5. Putinova invaze sjednotila ukrajinský národ jako nikdy předtím. Průzkum veřejného mínění ukázal, že proti invazi je přes 90 procent lidí… Ukrajina se pravděpodobně stane západnější a v tomto procesu jí pomůže pravděpodobný obrovský příliv západních financí. Zvýší tak šance na úspěšný ekonomický a politický rozvoj Ukrajiny, která se tak stane vzorem pro Rusko a Rusy – opět přesně naopak, než zamýšlel Putin.
  6.  Ukrajina sice nebude členem NATO, ale bude pokračovat v přezbrojování, a to nyní ve zrychleném tempu. Bude zvyšovat svou schopnost odolávat ruským útokům.
  7. Ukázalo se, že spojenectví s Čínou má jen o málo větší cenu než papír, na kterém bylo deklarováno. Když došlo na věc, Čína se zdráhala podpořit Rusko zbraněmi a financemi z obavy, že by si tím proti sobě poštvala USA. V hodině, kdy to Putin potřeboval, Si prostě nebyl po ruce. Možná si myslel, že Putin překročil meze a stal se pro Čínu přítěží. Eric Drooker
  8. Ruská armáda… byla odhalena jako Potěmkinova armáda. Špatná taktika, selhávající vybavení, špatné zpravodajské informace a nízká morálka. Dokonce i tváří v tvář západní technice nižší třídy utrpěla ruská výzbroj zničující ztráty. Dopadem bude jednak oslabení vojenské hrozby jako nástroje diplomacie, ale také pravděpodobné snížení odbytu zbraní, který je pro ruskou ekonomiku kriticky důležitý.
  9. A to vše bude stát pravděpodobně desítky tisíc ruských obětí. Zranění se budou vracet domů a vyprávět příběhy o tom, jak je stateční Ukrajinci porazili a jak je jejich vůdci poslali do nevítězné bitvy. Proč? Kvůli potvrzení faktické okupace Krymu a DLR a LLR?“

Putin má ve své zemi kontrolu nad informacemi, ale pytle s mrtvými a upadající ekonomika se „zrychleným odlivem mozků“ budou vysílat úplně jiný příběh.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články