Putinova “nosiče” jaderného kufříku našli v kuchyni jeho domu mrtvého. Byl střelen do hlavy

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) | FOTO: Profimedia

Ruský prezident si potrpí na to, aby stále dával západnímu světu najevo, že jeho země vlastní atomové zbraně. I proto se Vladimir Putin v poslední době objevoval na veřejnosti s mužem, který se staral o takzvaný “jaderný kufřík”. Právě tohoto bývalého agenta FSB však v pondělí našli zastřeleného.

Vadim Zimin, plukovník Federální bezpečnostní služby ve výslužbě, doprovázel Vladimira Putina například na dubnovém pohřbu ultranacionalistického politika Vladimira Žirinovského. Zde si tajemného muže s kufříkem, který se od ruského prezidenta nehnul na krok, všimli i novináři. Britský deník The Sun nyní přinesl o „nosičovi“ nečekanou zprávu.

()

Třipapadesátiletý bývalý člen tajné služby, který spolupracoval již s exprezidentem Borisem Jelcinem, byl nalezen v kuchyni svého domu v Krasnogorsku v Moskevské oblasti mrtvý. Zastřeleného Zimina nalezl v kaluži krve jeho bratr, který se údajně během střelby schovával v koupelně. Nedaleko bezvládného těla ležela pistole.

Ruská média zatím neinformovala, zda je jednalo o vraždu či sebevraždu. Vyšetřování bude zřejmě kvůli Ziminově postavení v hierarchii Kremlu přísně tajné a není ani zřejmé, zda se jeho výsledky dostanou na veřejnost. Už zprávy o incidentu se liší.

Podle některých médií je Zimin v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče, většina světových deníků ovšem informuje o jeho skonu. Ten je spojován s vyšetřováním bývalého agenta FSB. Jak tvrdí Moskovskij komsomolec, Zimin byl obviněn z braní úplatků poté, co nastoupil do vysoké funkce v celní správě. Plukovník ovšem popíral, že by jakkoliv porušil zákon. V současné době však musel být v domácím vězení.

V době střelby kromě bratrů Ziminových v domě nikdo nebyl. Manželka zastřeleného muže totiž jako zdravotnice pomáhala ošetřovat zraněné ruské vojáky, kteří byli do vlasti přepraveni z Ukrajiny, kterou Putinova vojska okupují.