Ruská státní agentura pro výzkum veřejného mínění VCIOM se rozhodla, že už nebude o důvěře v prezidenta Vladimira Putina referovat každý týden, jak tomu bylo doposud. VCIOM se ptá na důvěru řady politiků jednou za týden. Teď bylo oznámeno, že se výsledky budou zveřejňovat jen jednou měsíčně.
Co se stalo, že najednou taková změna? Agentura odmítla věc nějak komentovat. Faktem je, že na konci července Putinovi podle průzkumu důvěřovalo 30,4 Rusů. Výsledky nevypadaly úplně slavně už v květnu, kdy bylo Putinovo hodnocení nejnižší za celou dobu, co se respondentům otázka klade. Agentura na to zareagovala změnou metodiky.
Na konci května, poté, co se Putinovo hodnocení ukázalo být nejnižší po celou dobu volebních průzkumů, VTsIOM změnil po nevoli z vyšších míst způsob tázání.
Na konci května se totiž ukázalo, že Rusové sice úřad prezidenta jako ústavní instituci hodnotí kladně (65,8 procenta dotázaných), ale osobní popularita Vladimira Putina spadla nejníže za posledních třináct let na pouhých 31,7 procenta. Něco takového si samozřejmě v Kremlu nemohli nechat líbit a mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov sdělil sociologům, kteří jsou stoprocentně placení státem, jak na nemilou záležitost pohlížet: „Jde o složitou analýzu, ale doufáme, že po nějakém čase se přece jen objeví.“
Tak na jeden mohl zapřísahat, že se na „složitou analýzu“ badatelé vrhnou jako kocour na myš. Státní vědci zapracovali a provedli nový průzkum se změněnou otázkou. Místo dotazu „komu v politice důvěřujete?“ se zeptali: „Důvěřujete Vladimiru Putinovi, či nikoliv?“ Výsledky nové metodiky byly blahodárné a důvěra v Putina stoupla zázračně na 72 procent.
Jak je vidět, manévry policie v ulicích probíhají souběžně s manévry služebných sociologů. Těžko ale čekat, že by ruští sociologové byli úplně hloupí. Musí dobře vědět, jak se věci mají. Mohou pochopitelně Putinovu oblibu nějakým kejklem vystupňovat na severokorejské hodnoty, ale na empirickém světě se nezmění nic. Rusové ale byli vždycky nadaní na divadlo, tak se třeba dočkáme aspoň nějakých zábavných představení, která by potěšila i dávné klasiky ruské literatury.