Putinova soukromá armáda prý dostala povel lovit a popravovat zahraniční bojovníky na Ukrajině

Ilustrační foto (Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Wagnerova skupina, která je považována za soukromou armádu ruského prezidenta, patrně dostala speciální úkol. Žoldáci mají hledat a zabíjet bojovníky, kteří přicestovali z ciziny na Ukrajinu pomáhat místním obyvatelům. Prioritou při „lovu“ jsou příslušníci zemí NATO.

Ministerstvo obrany Ruské federace tvrdí, že se války na Ukrajině účastní zhruba 4900 bojovníků ze zahraničí. Primárně se jedná o občany Velké Británie, Polska a Rumunska. Podle serveru španělského listu Euro Weekly News jsou právě tito bojovníci terčem žoldáků z Wagnerovy skupiny. Rozkaz údajně dostali přímo od Vladimira Putina.

(Týdeník FORUM)

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na Ukrajině bylo zabito přibližně 2100 dobrovolníků ze zahraničí. Z dostupných dat podle španělského webu prý lze vyvodit, že 1318 bojovníků dorazilo z USA, Kanady či Jižní Ameriky. Necelé čtyři stovky z nich podle Rusů přišly o život. Ministerstvo také sdělilo, že „pečlivě monitoruje příchod cizinců na Ukrajinu a všechny bojovníky zná jmenovitě“.

Právě proto zřejmě mohlo nedávno oznámit, že u Charkova zemřela brazilská modelka Talita do Valle, která ve válce působila jako odstřelovačka. Spolu s ní zemřel i bývalý voják Douglas Burigo.

„Zástupců Gruzie jsme zničili 50, Velká Británie přišla na Ukrajině o 23 žoldáků. Za tři týdny bylo také zabito 21 rumunských a 15 kanadských bojovníků,“ uvedl Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

()

Úřad sice o fungování Wagnerovy skupiny mlčí, ale na sociálních sítích se objevily zajímavé spekulace. „Rusko tvrdí, že zná přesný počet zahraničních dobrovolných bojovníků na Ukrajině. Pověřilo tedy své vlastní žoldáky z ,PMC Wagner‘, aby dobrovolníky za odměnu lovili a hromadně popravovali. Zejména ty ze zemí NATO,“ píše twitterový účet Terror Alarm.

Jedná se o další zatím nepotvrzenou informaci, která se ve spojitosti s žoldáky ze soukromé „armády“ v posledních dnech objevila.

Na začátku července totiž ruský exilový aktivista Vladimir Osečkin obvinil ruskou FSB a členy Wagnerovy skupiny z verbování vězňů, včetně odsouzených vrahů, do bojů na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]