Putinovi komsomolci vyšetřují: V Kramatorsku prý zabíjeli Ukrajinci. Úmyslně, nebo náhodou

Ilustrační foto (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Mil.ru)

Ilustrační foto | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Mil.ru

Putinovská propaganda už se moc nenamáhá, aby jí uvěřil aspoň jeden trochu myslící člověk. Už mluví hlavně proto, že mlčet neumí a nesmí. Teď k vrcholným dílům cynismu přidala svůj dílek Komsomolská pravda. 

Článek na webu Komsomolskaja pravda začíná popisem místa tragédie v Kramatorsku, kde po dopadu ruské rakety zůstaly desítky mrtvých a mnoho zraněných: „Děsivé záběry zachycené očitými svědky. Pod usazujícím se kouřem z výbuchů kazetové munice leží těla mrtvých civilistů. Po sluncem zalitém asfaltu stékají proudy krve. Z videa okamžitě poznávám nádraží v Kramatorsku,“ píše autor Alexandr Koc. Tím fakta končí a nastává lhaní.

Následuje tvrzení o civilních obětech, který prý mají na svědomí Ukrajinci a předkládají se dvě verze, jak to podle pravdivých komsomolců bylo:

(Týdeník FORUM)

„První je záměrná provokace, při níž Ukrajina jednoduše zabila své občany, aby přenesla vinu na Rusko a zvýšila tlak Západu na Moskvu. Musíme si uvědomit, že pro většinu Ukrajiny jsou obyvatelé Kramatorsku, kteří v roce 2014 hlasovali v referendu o nezávislosti na Kyjevu, stejně jako zbytek Donbasu cizinci a není s nimi soucit. Nelitujeme ani těch, kteří zemřeli 14. března v Doněcku.

Druhá je nestandardní munice, která byla namířena na cíl ruských sil, ale vybočila z kurzu. Stejně jako v případě ukrajinské rakety, která během cvičení sestřelila osobní letadlo nad Černým mořem. Stejně jako v případě ukrajinské rakety, která opět v rámci cvičení vletěla do domu nedaleko Kyjeva. Stejně jako tomu bylo v případě nacionalistů v Bukurešti, kteří po ztrátě kontroly stříleli všechny civilisty, kteří se odvážili vyjít na ulici s bílými páskami na rukou (ruské identifikační označení, které však začali pro jistotu nosit i místní obyvatelé). A když přišel čas zodpovídat se ze smrti nevinných, jednoduše to svedli na Rusko.“

Pak se opakuje již vyvrácená lež, že v Buči civilisty vraždili a mučili Ukrajinci:

„Nyní se děje totéž, co v Buči. Z vojenského hlediska nemá útok na civilní železniční stanici žádný taktický přínos. Nebo spíše je to užitečné jen pro Kyjev – raketový úder přeruší evakuaci lidí, kteří zůstanou v Kramatorsku jako ‚živý štít‘ pro ukrajinské jednotky. A Rusko může být opět obviněno ze smrti civilistů, což Moskvě přidá sankce a Kyjevu zbraně. Je to taktika Kyjeva, jak zdržet postup ruských vojsk krvavými provokacemi a sankcemi. Proto se pravděpodobně nedočkáme dat z amerických satelitů, které jistě zaznamenaly start rakety Točka-U. Stejně jako jsme dosud neviděli fotografie místa odpálení rakety Buk, která v roce 2014 sestřelila boeing nad Donbasem. Pravda je nyní pro USA a Ukrajinu příliš nevýhodná.“

Eric Drooker

Pravda je nevýhodná především pro Rusko. Jen ve stručnosti z Atlanticcouncil.org: „Rusko se snažilo obvinit Ukrajinu z útoku na vlastní občany. Ruský telegramový kanál Siloviki předčasně zveřejnil informaci, že Rusové ‚pracují na uskupení ozbrojených sil Ukrajiny na kramatorském nádraží‘, a oslavoval oběti mezi ukrajinskými bojovníky. Několik minut po původním příspěvku jej upravili, pravděpodobně poté, co se rozšířily zprávy o civilních obětech. V upraveném příspěvku uvedli, že při zásahu kramatorského nádraží ‚šlo pravděpodobně o (raketu) Točka-U, kterou používají ozbrojené síly Ukrajiny‘. Oba příspěvky byly následně smazány, ale původní příspěvek i upravená zpráva byly archivovány jako přeposlaná zpráva na jiném prokremelském kanálu. Další prokremelský kanál na Telegramu, Veteran Notes, zveřejnil 7. dubna večer zlověstnou zprávu, v níž lidem, kteří se evakuují z Kramatorsku a Slovjansku, doporučil, aby nepoužívali železniční dopravu.

Kremlem vlastněná mainstreamová média tento narativ převzala a pokračovala v tvrzení, že Ukrajina zaútočila na vlastní civilisty, a trvala na tom, že Rusko nepoužívá raketový systém Točka-U. Ačkoli tento systém není na oficiálních seznamech ruského vybavení, výzkumníci již dříve zaznamenali záběry systémů Točka-U, které byly v průběhu března nasazeny v Bělorusku, což vyvrací tvrzení Ruska, že je nepoužívá.“

()

Kremelská propaganda používá taktiku vypouštění mlhy. Zamoří informační prostor svými tvrzeními. Ta jsou pak sice vyvrácena, ale to už se k většině příjemců nedostane. Pokud náhodou ano, jejich myšlení už je stejně po neustálém bombardování „různými verzemi“ tak zpracované, že pravdě lidé buď neuvěří, nebo v nich aspoň zůstane neurčitý pocit, „kdo ví, jak to bylo“. Kvantita lhaní se tady mění v kvalitu. Mozkové závity jsou patřičně upraveny a je celkem jedno, jaké signály se do nich vpustí. Bez mrknutí oka kremelské nesmysly šíří i osoby, které si ještě pár hodin před invazí dělaly legraci z amerických tajných služeb, které říkaly, co se stane.

Žvaniví mloci se nenechají zastavit ničím, ani tragédiemi, které Rusko na Ukrajině způsobilo. Vypomáhají si výzvami k „diplomatickému řešení“, vytáhnou Banderu, Azov a to, že se Brežněv narodil na Ukrajině, přidají duchovní zamyšlení nad tím, že dobro a zlo je v každém člověku, a někteří to dovrší fantasmagoriemi o Novém světovém řádu, který potřebuje válku, když došel covid.

Když se lži vrší příliš, nakonec se celá dezinformační stavba zhroutí vlastní vahou. Smutné je, že ten proces trvá dlouho a předtím ještě tohle monstrum udusí mnoho těch, kdo nestačili vzdorovat, nebo včas neutekli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články