Putinovi motorkáři míří do Polska, údajně se rozdělili

Eric Drooker

Motorkáři z ruského gangu Noční vlci projeli v neděli Běloruskem, jejich další trasa ale není předem jasná. Po pietním aktu u památníku obětí druhé světové války nedaleko Minsku měli zamířit na západ a v noci na dnešek měla skupina dorazit do Brestu na polských hranicích. Zprávy běloruských a polských médií ale uvádějí, že motorkáři se rozdělili a do Polska chtějí vjet jednotlivě. Není prý vyloučeno, že už tam někteří z nich jsou. Přitom Polsko striktně oznámilo, že Noční vlky do země nevpustí.
Podle běloruské agentury BelaPAN vyjelo z Minsku k hranicím asi 15 ruských, sedm běloruských a jeden kazašský motocyklista. Jsou prý připraveni na to, že na bělorusko-polském hraničním přechodu Brest-Terespol budou problémy. Kolonu prý proto budou doprovázet představitelé ruského velvyslanectví v Minsku, aby zaznamenávali případné konflikty. Bělorusové totiž před několika dny prohlásili, že budou průjezd Nočních vlků blokovat.

Cílem je překročit polské hranice

Skupinu motorkářů vede Andrej Bobrovskij, který se běloruským novinářům svěřil, že na celé trase Běloruskem motorkáře vřele vítaly davy lidí chlebem a solí. „Hlavní akce je ale v Brestu, musíme tam překročit hranice. Objevují se informace, že nám zrušili víza, oficiálně nám ale nic známo není,“ prohlásil. „Po všech těch problémech s Evropou, Polskem a Českem teď máme ještě jednu důležitou misi – sjednotit naše přátele a setkat se s nimi v Evropské unii. Vyměnit si informace nikoli přes média, ale z očí do očí, aby lidé viděli, že jedou obyčejní, normální lidé, kteří si váží své historie,“ řekl Bobrovskij.
Informace o tom, že motorkáři na přechod Brest-Terespol skutečně dorazili, je zatím neověřená. Běloruské zdroje uvádějí, že schengenská víza, nutná ke vstupu do Evropské unie, si jezdci vyjednávali jednotlivě, nikoli jako skupina. Šéf Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov prý víza nedostal.

První části kolony se vjezd nepovedl

Polské úřady zakázaly koloně deseti motorkářů z ruského klubu Noční vlci vjezd do země, oznámila polská televize. Po pohraniční kontrole v Terespolu jim bylo oznámeno, že nesplňují podmínky k vjezdu do Polska. Podle ruských médií rozhodnutí nebylo nijak zdůvodněno.

Je složité Noční vlky identifikovat
Polská rozhlasová stanice RMF24 oznámila, že Vlci jsou rozhodnuti vjet do Polska jednotlivě. Část z nich prý už v neděli přes přechod v Terespolu do země projela, další přejeli hranici na přechodu Slawatycze v Lublinském vojvodství asi 35 kilometrů jižně od Terespolu. Podle polských pohraničníků přijíždí z Běloruska do Polska mnoho ruských turistů na motocyklech a rozpoznat, kdo z nich patří k Nočním vlkům, je obtížné.

Češi i Němci motorkáře varovali
Bikeři ujeli zatím přes 800 kilometrů, dalších 5000 kilometrů Evropou je podle jejich plánů čeká. Cestovat mají do polské Vratislavi, odtud přes Brno do Bratislavy, Vídně a Mnichova a přes Prahu do Berlína, kam chtějí dorazit 9. května. Kromě polských i české a německé úřady varovaly, že k přejezdu přes jejich území nemusejí dostat povolení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]