Noční vlci nesmí do Polska, k nám se také nedostanou

Eric Drooker

Polsko zakázalo vjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci do země. Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí to dnes úřad sdělil ruské ambasádě. Důvodem zákazu prý byl nedostatek informací, které motorkáři sdělili o své cestě. Pokud prý motorkáři přesto přijedou na polskou hranici, nebudou podle mluvčí pohraniční policie do Polska vpuštěni. Žádost o asistenci Rusku v pátek odmítlo i české ministerstvo zahraničních věcí.

České ministerstvo nebude Rusku asistovat

Podle prohlášení vedení české diplomacie nebude s největší pravděpodobností umožněn Nočním vlkům ani vstup do Česka. „Ministerstvo zahraničních věcí obdrželo nótu Ruské federace s žádostí o asistenci při průjezdu ruských motorkářů územím ČR v nadcházejících dnech. S ohledem na soukromý charakter akce MZV tak ve své reakci odpovědělo, že je nezbytné, aby nejdříve ruští motorkáři požádali příslušné orgány ČR o náležitá povolení, která jsou potřebná k pobytu a průjezdu přes ČR,“ píše se v dokumentu. „Z tohoto důvodu nemůže MZV poskytnout souhlas s chystanou akcí, neboť není k takovémuto kroku oprávněno. Vzhledem k datu plánovaného průjezdu bude velice obtížné tyto žádosti, pokud budou podány, řádně vyřídit,“ vysvětluje úřad.

Polské odmítnutí Rusové kritizují

Ruští diplomaté polské zdůvodnění zákazu odmítají, Noční vlci prý své stanovisko oznámí v sobotu. Motorkáři spříznění s Vladimirem Putinem chtěli uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína, a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety. Cestu chtěli nastoupit v Moskvě v sobotu ráno. Plán se jim teď ale pořádně zkomplikoval.
„Důvodem k přijetí tohoto rozhodnutí byl nedostatek nezbytných a podrobných informací týkajících se časového plánu pobytu skupiny v Polsku, přesné trasy průjezdu a noclehů členů klubu,“ uvedl podle agentury PAP mluvčí polského ministerstva Marcin Wojciechowski. Bez těchto informací nešlo podle něj zajistit bezpečnost průjezdu Nočních vlků. Ruská strana navíc poskytla informaci o záměru motorkářů přejet přes Polsko méně než týden před plánovaným začátkem cesty, což je příliš pozdě, dodal polský mluvčí.
Ruský zastupitelský úřad ve Varšavě polské vysvětlení odmítá a se zákazem vjezdu Nočních vlků do Polska nesouhlasí. „Potvrzujeme přijetí nóty, která obsahuje zákaz vjezdu organizované skupiny motocyklistů z Ruska z formálních důvodů,“ řekla zpravodaji tiskové agentury TASS mluvčí ambasády Valerija Peržinská.

Kroky Vlků budou známy v sobotu
„S rozhodnutím polských úřadů nesouhlasíme, vše bylo uděláno včas,“ uvedla dále. „Je to důsledek negativní atmosféry, která kolem cesty v Polsku vznikla. Nepříznivě to ovlivní rozvoj rusko-polských vztahů,“ konstatovala mluvčí.
Šéf ruských motorkářů Alexandr Zaldostanov řečený Chirurg v Moskvě novinářům řekl, že polským rozhodnutím není překvapen. Klub prý své příští kroky oznámí v sobotu. Zaldostanovův zástupce Felix Čerňachovskij nicméně už dnes prohlásil, že motorkáři vyjednou, jak plánovali. Podle ruského rozhlasu ovšem neřekl, jakou cestou se do Berlína vydají. Už dříve Zaldostanov řekl polskému rozhlasu, že pokud se někdo pokusí jejich průjezd blokovat, udělá tak na vlastní riziko a každá akce přinese reakci. Kromě Polska se negativně k průjezdu staví také v Bělorusku, kde jsou někteří občané připraveni motorkáře zablokovat. V České republice se také svolávají akce proti průjezdu, žádná z nich však nemá za cíl blokovat Noční vlky. Iniciativa Oper Doors například hodlá fungovat podobně jako antikonfliktní tým.

Polsko motorkáře nepustí za žádnou cenu
Pokud by se ruští motorkáři navzdory zákazu pokusili dostat se přes polskou hranici na základě víz jiné schengenské země, podle mluvčí polské pohraniční policie se jim to nepovede. „Jestliže se ti lidé bez ohledu na zákaz vjezdu na polské území objeví na hranici, nebudou vpuštěni,“ řekla tiskové agentuře PAP mluvčí Agnieszka Goliasová.
Polský cizinecký zákon podle PAP počítá s několika důvody, kdy lze zabránit občanům cizího státu ve vstupu do země. Jde například o ohrožení bezpečnosti země či hrozbu narušení veřejného pořádku, případně o ochranu mezinárodních vztahů Polska a dalších zemí Evropské unie.
Noční vlci se označují za nejstarší ruský bikerský klub, své aktivity datují od konce 80. let minulého století. V Rusku a některých dalších postsovětských zemích mají údajně kolem 5000 členů. „Motocykl je pro nás symbolem svobody, náš emblém je symbolem paměti, věrnosti a cti,“ píší na svých webových stránkách. „Jsme motorkářský klub ruského ducha, klub vlastenců schopný sjednocovat Rusy a slovanské společenství cestou nezištného motorkářského bratrství,“ tvrdí.

Náhradní cesta vede přes západní Ukrajinu
Jejich průjezd střední Evropou měl být nejen připomínkou bojové cesty Rudé armády za druhé světové války, ale i zahájením nové motorkářské sezóny v Rusku. Bez problémů se nyní zřejmě mohou dostat do spřáteleného sousedního Běloruska, kde jsou oslavy konce války stejně velkorysé jako v Rusku. Dál než na hranici s Polskem, kterou chtěli překročit na přechodu Brest-Terespol, se ale zřejmě nedostanou.
Pokud do Polska neprojedou, může to celý jejich plán zmařit. Jediná alternativní pozemní trasa do Česka a na Slovensko, kde měla být po Polsku jejich další zastávka, vede přes západní Ukrajinu. Tam ale kvůli krizi v Donbasu panuje silně protiruská nálada.

Slováci budou zasahovat pouze v případě nutnosti

Slovensko v reakci na rozhodnutí Polska zopakovalo svůj dřívější postoj, že proti ruským motorkářům by zakročilo až v případě, že by porušili slovenské zákony. „Pokud členové této skupiny mají víza, dodržují zákony a nejsou na sankčním seznamu, mohou se po našem území svobodně pohybovat,“ uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí.
Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák dříve v tomto týdnu řekl, že je nutné respektovat pravidla volného pohybu osob v schengenském prostoru, jehož součástí je Slovensko, jakož i práva na vyjádření svého názoru. Ke vstupu na Slovensko motorkářům postačují víza, které jim podle Lajčáka udělilo Německo.

V Německu chtějí důstojnou akci
Německé ministerstvo zahraničí dnes v reakci na plánovanou jízdu Nočních vlků oznámilo, že si přeje důstojně připomenout 70. výročí konce druhé světové války. „Jasně odsuzujeme jakékoli využívání nezměrného utrpení obětí nacistického režimnu a bojovníků proti němu,“ uvedl úřad. Jízda Nočních vlků je podle něj soukromá iniciativa, která nijak neprospívá posílení německo-ruských vztahů.
Odjezd Nočních vlků z Moskvy byl podle agentury RIA Novosti přeložen z šesté hodiny ranní místního času (05:00 SELČ) na druhou hodinu odpolední. Před startem prý motorkáři uspořádají tiskovou konferenci.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner