Putinovi užiteční idioti jsou plní něžnosti, když jde o obhajobu zločinů. Třeba těch hlásaných Darjou Duginovou

Darja Duginová (1RNK / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Darja Duginová | FOTO: 1RNK / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Když použijete hezká slova, dá se odůvodnit cokoli, třeba mučení, genocida, invaze. Ne snad, že by to zabralo na všechny, přece jen má část populace nějaký rozum a vkus, ale na pár poněkud dezorientovaných lidí to zabere. To je třeba případ posmrtného kultu Darji Duginové, která v srpnu podlehla dosti záhadnému atentátu, u kterého není jasné, co by z toho někdo užitečného měl.

Že se kultu oddává její otec, který na telegramu přidává další a další fotky své zesnulé dcery, se dá celkem psychologicky pochopit. To ostatní je parazitismus, jak z té smrti co nejvíc propagandisticky vyrazit.

Petr Pavel (Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Ke kultu se přidávají i lidé na Západě, ti, kteří buď přímo pracují pro Moskvu, nebo hlásají ruskou propagandu z přesvědčení. Na ně se používá označení „užiteční idioti“. Původ pojmu se sice připisuje Leninovi, ale nebylo prokázáno, že by ho použil. Na tom tolik nezáleží, protože on i jeho nástupci znali ten princip a uměli ho využít.

Na ruském webu Katehon.com se objevuje celá řada materiálů, které se tváří jako velké myšlenky k problematice „geopolitiky“, od domácích autorů i zahraničních. Ti druzí patří právě do té kategorie, jejíž název se připisuje Leninovi. Když vynecháme tu omáčku kolem, daly by se tam publikované myšlenky shrnout asi tak, že Rusko má své zájmy a všichni se s tím mají smířit, a když se s tím nesmíří, špatně dopadnou. K omáčce patří různé mapy, historické odkazy a pseudoduchovno. Poslední přísady se tam musí vrazit co nejvíc, protože když máte zdůvodnit, že někdo někam vpadl a vraždí tam, je třeba to kompenzovat hodně svatým zdůvodněním.

Teď k posvátnému běsnění kolem Darji Duginové přispěl jistý Jafe Arnold. Jeho biografie dost napoví. „Nezávislý výzkumník, geopolitický analytik a zakládající šéfredaktor Eurasianist Internet Archive. Vystudoval bakalářský obor Evropská kultura na univerzitě ve Wroclawi (Polsko) a v současné době pokračuje ve studiu religionistiky. Arnold se zabývá euroasijskou a evropskou integrací a identitou a geopolitikou multipolarity.“ Tam je všechno.

Teď se tento myslitel na Katehon.com (materiál je tedy převzatý z jeho webu continentalconscious.com) zamyslel nad osudem a významem ruské propagandistky Duginové a proměnil ji ve světici.

()

„Darja byla mrtvá. Darja Platonová Duginová. To druhé příjmení bylo jejím rodným právem, jejím předurčeným zasvěcením, zatímco to první příjmení bylo jejím vyvolením. Zvolila si, žila a zemřela pro obojí. Její čas přišel náhle a za okolností, které mohlo předpovědět jen její jméno,“ píše na úvod.

Pak se rozjede způsobem, který je sice možná pro prosté masy nepochopitelný, ale publikum aspoň získá dojem, že Darja byla skutečně dost dobrá.

Podle něj byla ve skutečnosti zabita. „Jako Platonová byla zabita jako Hypatie. Jako Duginová byla zavražděna jako ruská poselkyně, jako nositelka Eurasie, jako spojka s duší Evropy, jako radikální subjekt, jako ‚ještě ne‘ Svaté Rusi, jako vzpomínka, regenerace, znovuzrození všeho, co je třeba myslet, jako nebezpečí hledání absolutní blaženosti otce všeho na konci. Jako Darja, jako každodenní Dáša, byla zavražděna jako ‚reportérka‘ a jako milá duše tančící na obzoru,“ řádí slovně znalec geopolitiky Jafe Arnold.

Ještě jeden citát, čtenáře můžeme uklidnit, že poslední takto dlouhý. „Oni‘ z Darji ‚neudělali‘ mučednici; ona je mučednicí, protože byla tím, kým je, a ne ničím. Darja – Intelekt, Dobro, Krása, Autenticita – byla zabita těmi, kdo reprezentují nevědomé a bezduché, zlé a zkažené, zvrácené a ošklivé, nelegitimní, falešné, padělané a simulantské, těmi, kdo se snaží distancovat od vlastních činů z nejstrašnějšího strachu z toho, co je skutečné, správné a vracející se. Jejich vlastní poušť zasahuje zevnitř a zoufale se snaží vyrovnat její písky a získat nějaké kořeny tím, že se vrhají na ty, kdo vidí a odhalují její neplodnou bezednost, její pustiny, její iluzorní vody,“ sděluje autor.

Imaginaci a schopnost plodit slova jako umělá inteligence pověřená literární tvorbou nelze geopolitickému znalci upřít. Kdyby se vám Darja nějak nezdála, vězte, že jste jen „železné atomy bezbytí“ žijící v iluzích, osoby, co jim Darja zatrhla jejich „nárok na Dějiny“, „dočasní podvodníci“, zatímco Duginova dcera byla „povolána do věčnosti“.

Mobilizovaní ruští vojáci. (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

No prostě je to blbost, bude se to líbit. To muselo dát strašné práce a přitom… Dala by se na to použít označení, která jiní autoři vymysleli pro podobné produkty. Tedy navoněná zdechlina (tím se myslí reklama), elegantní nesmysl (to je případ některých postmoderních filozofických blábolů). V tomto případě je to elegantní asi jako bohoslužba patriarchy Kirilla a voní to jako jeho kadidlo.

Fakta jsou taková, že vůbec není jasné, kdo vlastně Duginovou zavraždil a proč. Poslední, kdo by na tom měl nějaký zájem, je Ukrajina. Smysl nedává ani to, kdyby terčem měl být Alexandr Dugin. Tomu se sice přezdívá Putinův Rasputin, ale tak významný zase nebyl. Podezření může padnout klidně na FSB a cílem mohla být provokace, nebo to mohla být msta za údajnou zpronevěru peněz, které měly putovat na podporu „vlasteneckých sil“ na Západě. Nebo něco jiného.

Svatá Darja podporovala invazi Ruska na Ukrajinu, v Mariupolu vyzvala k veřejné popravě válečných zajatců z Azovstalu, tvrdila, že Rusko musí zaujmout nelítostnější postoj a je potřeba zřídit soudní procesy pro „podlidi“, a hlásala, že masakr v Buči spáchaný ruskými vojáky byl pouze zinscenován.

Duginová ale už má svůj další život jako postava legendy. Ten bude trvat tak dlouho, jak dlouho bude existovat Putinovo samoděržaví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články