Průběžné výsledky z pondělního rána naznačují, že Jednotné Rusko Vladimira Putina si v parlamentních volbách připíše další výrazné vítězství, i když podpora partaje o něco klesla. Zároveň se ovšem už objevují první nařčení z údajného ovlivňování voleb a podvodů s hlasy. Výsledek je také výrazně ovlivněný tím, že Putinovi nejhlasitější kritici nemohli ve volbách kandidovat. A ti lidé, kteří se na kandidátní listiny dostali, byli předem důkladně prověřeni.
Jednotné Rusko se prohlásilo vítězem voleb už několik hodin po uzavření volebních místností, v nichž mohli Rusové hlasovat do nedělního večera. Zároveň už se stihla objevit řada obvinění a nařčení z volebních podvodů, mimo jiné z vynuceného hlasování. Ale ruská ústřední volební komise odmítla, že by při volbách docházelo k plošným nesrovnalostem, píše britská BBC.
Předběžné výsledky v pondělí ráno po sečtení 64 procent hlasů ukázaly, že kandidáti Putinova Jednotného Ruska si připsali zisk 48 procent hlasů, druzí jsou ruští komunisté s 21 procenty. Tajemník Jednotného Ruska Andrej Turčak se nechal slyšet, že partaj získá více než 300 ze 450 křesel ve Státní dumě. Průběžné výsledky nicméně ukazují, že i když Putinova strana volbám dominuje, přesto ztrácí podporu – v roce 2016 totiž Jednotné Rusko mělo přízeň 54 procent voličů. Jedním z důvodů může být podle BBC i věznění opozičního lídra Alexeje Navalného.
Naopak si polepšili už zmiňovaní komunisté, kteří na parlamentní úrovni s Jednotným Ruskem pravidelně spolupracují – jejich volební zisk je ve srovnání s minulými volbami o osm procent vyšší. Přesto jejich lídr Gennadij Zjuganov není s výsledkem spokojený a právě on je jedním z těch, kdo mluví o podvodech s hlasy voličů, které jsou podle něj široce rozšířené.
Aktuální volby se od těch minulých lišily například v tom, že řada větších měst zavedla elektronické hlasování. A od roku 1993 jde o první volby, na něž neměli šanci dohlížet mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jejich přítomnost znemožnila omezení zavedená ruskými úřady. Už do nedělního večera organizace Golos, která dohlíží na průběh voleb a kterou ruské úřady označují za „cizího agenta“, obdržela více než 4500 hlášení o volebních podvodech. Ministerstvo vnitra to ale popřelo, prý nezaznamenalo žádná „výraznější narušení“.