Putinovská drzost: Otrávili Navalného a teď mu vyhrožují. Prý se vyhýbá dohledu

Alexej Navalnyj (youtube)

Alexej Navalnyj | FOTO: youtube

Navzdory tomu, že byl v Rusku otráven chemickou nervovou látkou, byl opozičník Alexej Navalnyj neoblomný ve svých plánech na návrat domů. Nyní ho však ruské úřady povolaly zpět do Moskvy dříve, než se očekávalo.

Ruský web Meduza.io popisuje, jaký pozoruhodný vývoj teď má Navalného případ: Ruská Federální vězeňská služba v pondělí 28. prosince pohrozila, že na Navalného podá u soudu stížnost za porušení podmínek jeho podmínečného trestu. Ruské úřady s odvoláním na článek, vydaný lékaři, kteří ho v Německu léčili, tvrdily, že se Navalnyj už dávno zotavil ze své nemoci, a požadovaly, aby se hned druhý den dostavil na slyšení o podmínečném propuštění v Moskvě. Zatímco Navalného právník varuje, že v případě zrušení předchozího rozsudku by opozičník mohl skončit ve vězení, Navalnyj a jeho spolupracovníci upozorňují na skutečnost, že je to poprvé, kdy větev ruské vlády fakticky uznala, že byl otráven.

FORUM 24 (archiv)

Moskevská pobočka ruské Federální vězeňské služby (FSIN) pohrozila, že se obrátí na soud s žádostí o zrušení podmíněného trestu uděleného Navalnému v případu Yves Rocher a o jeho skutečné uvěznění.

V roce 2014 byli Alexej Navalnyj a jeho bratr Oleg shledáni vinnými z údajné zpronevěry a praní špinavých peněz ukradených dvěma ruským společnostem spojeným s francouzskou kosmetickou značkou Yves Rocher. Oleg Navalnyj byl odsouzen k 3,5 letům vězení a Alexej Navalnyj k 3,5 letům podmíněně s odkladem. Bratři vinu odmítli a označili případ za politicky motivovaný. V roce 2017 Evropský soud pro lidská práva prohlásil rozsudky za nespravedlivé a nařídil ruským úřadům, aby bratrům Navalným vyplatily odškodné. Jejich rozsudky však nebyly nikdy zrušeny.

FSIN uvedl, že Navalnyj, který je v současné době v Německu, nesplnil podmínky podmínečného propuštění a vyhýbá se dohledu ministerstva. S odvoláním na nedávnou případovou studii o Navalného léčbě po otravě nervovou látkou novičokového typu, kterou zveřejnili lékaři z berlínské kliniky Charité ve vědeckém časopise The Lancet, FSIN zdůraznil, že Navalnyj se do 12. října zotavil ze všech následků své nemoci. Z toho útvar vyvodil, že osoba, která je v opozici, se může jejich dohledu záměrně vyhýbat.

FSIN požadoval, aby se Navalnyj, který je, jak již bylo zmíněno, stále v Německu, dostavil na jednání o podmínečném propuštění v Moskvě v 9.00, v úterý 29. prosince, den před koncem jeho zkušební doby. Dne 30. prosince 2014 vynesl soud, který se případem Yves Rocher zabýval, Navalnému trest 3,5 roku podmíněně s podmínkou na pět let…

Důstojník FSB a člen elitního toxikologického týmu Konstantin Kudrjavcev. (repro: Startgames.org)

Podle Navalného právníka Vadima Kobzeva, pokud se FSIN obrátí na soud a soud rozhodne ve prospěch nároků ministerstva, bude Navalnyj odsouzen k 3,5 roku vězení.

Navalnyj prohlásil, že citací článku v Lancetu ruská organizace FSIN v podstatě uznala, že byl otráven. Protože se zpráva o případu jmenuje Otrava novičokovou nervovou látkou.  To znamená, že na oficiální úrovni vláda otravu uznala. Kde je ten kriminální případ? napsal Navalnyj na twitter. Jekatěrinburská pobočka jeho organizace mezitím upozornila na skutečnost, že článek v časopise Lancet nezmiňuje Navalného jménem pouze odkazuje na nejmenovaného pacienta, čtyřiačtyřicetiletého muže z Ruska (berlínská nemocnice Charité v tiskové zprávě potvrdila, že zpráva o případu se týká Navalného léčby).

Když byl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov požádán, aby se 25. prosince vyjádřil k článku listu v The Lancet, řekl novinářům: Nečteme lékařské publikace.

Tak to určitě. V Moskvě to mají přečtené do posledního písmene, tím si můžeme být jistí. Oni několik let Navalného sledují, kamkoli se hne, a teď je nebude zajímat, co všechno na ně prasklo. A příště chceme pohádku o Mrazíkovi.

Není to tak trochu drzost v bolševicko-čekistickém duchu? Nejdřív chcete někoho prokazatelně zavraždit, a když unikne smrti jen shodou šťastných náhod na místě a pak také díky převozu do zahraničí, obviníte ho, že maří v Rusku dohled nad svou osobou. To ještě nechme stranou, že všechny ty procesy kolem Navalného nikdo nemůže brát vážně. Opoziční činitelé jsou stále hnáni před soud, zadržováni a někdy odsuzováni v různých pochybných procesech. Rusko není to, co si představujeme pod pojmem normální stát. Je to seskupení různých zločineckých band a mocenských klik, bezohledných a ulhaných a neštítících se ničeho. Bezectné osoby, jako je třeba u nás Miloš Zeman, dělají ještě navíc tomuto spolku banditů kulisy a kolaborují s nimi.

Alexej Navalnyj se nakonec z kómatu probral. Někteří lidé se ale ze své duševní klinické smrti pořád neprobudili. To se týká i těch, kteří stále ještě vyhlašují, že důvěřují prezidentovi Miloši Zemanovi. Měli by asi říct, čemu na něm vlastně důvěřují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]