Putinovští fanatici odhalili, že seznam ruských superhrdinů je prý nekonečný. My jsme si zatím ale nevšimli

Rudé náměstí v Moskvě (Pixabay/CardFe)

Rudé náměstí v Moskvě | FOTO: Pixabay/CardFe

Zdá se, že krach bleskové války na Ukrajině vzbuzuje v Rusku na jedné straně znechucení některých pragmaticky smýšlejících lidí, na druhé probouzí bláznivý fanatismus nacionalistů, které katastrofa a úpadek vlastní země nezajímá.

Je příznačné, že je to blouznivý teoretik eurasianismu Alexandr Dugin, který s potěšením dál šíří obskurní myšlenky telegramového účtu Synové monarchie. Tam teď brání takzvané radikální vlastence, ke kterým počítají jak Dugina, tak třeba vojenského korespondenta Vladlena Tatarského. Proti nim se prý vede kampaň ze strany „kosmopolitů a liberálů“, kteří jsou prý sice loajální vůči státu, ale je jim jedno, kdo ten stát vede. „Jejich loajalita se dá snadno koupit a prodat. Snadno změní svého pána, když jim zaplatí víc, a nemají žádnou vlast, stejně jako liberálové,“ tvrdí Synové monarchie.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Takzvaní „praví vlastenci“ se prý dobře orientují ve vojenských analýzách a zahraniční politice a „na konflikt na Ukrajině se dívají ze zákopu, nikoli z pohovky, a slyší nepřítele mluvit polsky, anglicky, litevsky a arabsky“. Pravý vlastenec si uvědomuje, že Rusko „není ve válce s Ukrajinou“, ale vstoupilo „do dlouhodobého existenčního konfliktu s vedoucími mocnostmi západního světa, USA a Velkou Británií“. Tisíce Poláků prý bojují proti Rusům na Ukrajině, a aby Rusko přežilo, je třeba mobilizace, a to nejen vojenská, ale „mobilizace kultury, politiky a ekonomiky v zájmu vítězství“. Výsledkem má být „ruská kultura, očištěná od liberálů a kosmopolitů“, která by měla „vytvářet významy a narativy, které inspirují národ k hrdinským činům a vytvářejí pozitivní obraz Ruska ve zbytku světa“.

Tak to poslední bude nejspíš dost těžké, když obraz Ruska je teď spojen s bombardováním civilistů a energetickým vydíráním, falšováním voleb a referend v Putinově říši a zatýkáním a vězněním odpůrců. Podle Synů monarchie se ale Rusové mají konečně naučit „používat měkkou sílu, jako tomu bylo za ruského impéria a někde i za SSSR“.

To bude obtížné, protože Rusko mělo mizernou pověst za cara, komunistů a má ji i teď a není zjevné, čím by se to mělo změnit. Podle pisatele snad tím, že se vybuduje „národní stát“ jako „bašta tradičních konzervativních hodnot pro zbytek světa“ a „obhájce zájmů svého lidu“ a země musí přijmout „ruský křesťanský národní patriotismus“ za svou státní ideologii.

Mobilizovaní v Rusku. Ilustrační foto (Odbor informací a tiskové služby hlavy Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Toho se prý bojí „spící“ vlastizrádci, kteří „pronikli do mnoha úrovní našeho státu, bojí se vzestupu lidového vlastenectví a posílení vlastenců-státníků v koridorech moci“. Takoví „dávají přednost potupnému míru a porážce před Vítězstvím a Obrodou Ruska“.

Zatím nás tedy tradiční ruské hodnoty moc nepřesvědčily. Rusko neumí vyrobit nic, co by někdo chtěl, a zajímavé bylo jen jako zdroj něčeho, co náhodou leží v zemi pod nohama Rusů. Kdyby ropa a plyn ležely pod nohama Eskymáků nebo Mongolů, vyšlo by to na stejno. Primitivní imperialismus a zdeformované byzantské křesťanství není také moc lákavý duchovní export.

Kdo všechny tyhle nesmysly píše? Pod účtem Synové monarchie se uvádí, že autorem je „ruský archeofuturista, společenský tygr a bonviván“ a autor knihy „Ruští superhrdinové“.

Ta kniha skutečně existuje. Napsal ji nějaký R. J. Antonovskij a podle reklamy je to „unikátní encyklopedie největších ruských hrdinů od křtu Ruska až po současnost“. K superhrdinům se počítá baron Wrangel, básník Gumiljov, kníže Svjatoslav, car Mikuláš I., kosmonaut Gagarin, pankáč Jegor Letov, politik Stolypin, válečník Jevpatij Kolovrat, šachista Aljochin a „mnoho dalších“. „Seznam ruských superhrdinů je nekonečný,“ ujišťuje nás popis knihy. Nepochybně, když k sobě dáme Gagarina a barona Wrangela, můžeme přidat kohokoli.

V jiném příspěvku nám tato vyšinutá osoba oznamuje, co všechno je v moci ďábla. „Liberalismus a levičáctví, které se tváří jako pokrok, ve skutečnosti představují degradaci a regresi lidstva, návrat do doby kamenné s jejími krutými, primitivními, satanistickými, protilidskými kulty a praktikami. Není zde místo ani pro fundamentální vědu, ani pro Zjevení Krista,“ tvrdí Synové monarchie.

Zajímavé. A my jsme si mysleli, že se do doby kamenné hodlá vydat Rusko a chce tam strhnout všechny, které se mu povede ovládnout. Asi bude nutné nás trochu převychovat bombardováním a pak nasadit měkkou sílu v duchu patriarchy Kirilla. To bude nová civilizace, jakou svět ještě neviděl.