Putinovy barelové bomby způsobí peklo, říká syrský lékař, který zažil jejich děsivé účinky

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: Profimedia

Podle některých zpráv mají být barelové bomby dalším válečným nástrojem, který Vladimir Putin použije na Ukrajině. Jak upozorňuje syrský lékař, tato zbraň trhá lidská těla na kusy a způsobuje krveprolití. Tento doktor totiž ošetřoval oběti, které ruské bomby během války v Sýrii zbavily končetin nebo jinak vážně zranily. 

Walid Tamer působil jako lékař v syrském městě Aleppu a podle deníku The Mirror měl na starosti i oběti smrtonosných bomb. Jedná se o sudy s ropou, palivové nádrže nebo plynové lahve naplněné výbušninami, střepinami a někdy i chlorem. V Sýrii tyto ničivé zbraně za posledních deset let zabily více než 11 tisíc civilistů.

()

Podle Tamera lze Putina označit za „prezidenta barelových bomb“. Pokud totiž kvůli jejich použití vypukne na Ukrajině stejné peklo jako v Sýrii, toto označení je více než namístě. „Tahle bomba nerozlišuje mezi civilisty, vojáky, dětmi a ženami. Šíří tu nejošklivější tvář smrti. Je ostudné, co Putin dělal v syrských městech a co nyní dělá v těch ukrajinských,“ říká lékař v rozhovoru pro britský list.

Tamer také popsal děsivé obrazy, které viděl u obětí barelových bomb. „Končetiny civilistů jsou roztrhané, jejich obličeje jsou znetvořené. Jsou to nezapomenutelné hrůzy,“ přiznává syrský doktor. „Když spadne barelová bomba, celou oblast zaplní hořící dým a prach. Místo je pak naplněné charakteristickým odporným zápachem, který je směsí kouře, krve a spáleného masa,“ dodává Walid.

Ukrajinské ozbrojené síly by ovšem podle odborníka měly mít lepší vybavení než ty syrské. „Pokud se Rusko pokusí použít barelové bomby, budou okamžitě sestřeleny. Ukrajinská armáda má totiž zbraně, kterými syrská opozice nedisponovala,“ řekl Frank Ledwidge, bývalý vojenský důstojník, který sloužil na Balkáně, v Iráku a Afghánistánu.

Jeden ze členů Bílých přileb (Syrské civilní obrany –⁠ pozn. red.) Khaled Khatib britskému deníku sdělil, že pro syrský lid je bolestné vidět, že dochází k další válce a že prezident Putin páchá stejné zločiny jako v Sýrii. 

„Byl jsem svědkem všeho, co souviselo s touto konkrétní bombou, ztratil jsem kvůli ní kolegy a přátele. Při zprávě o jejím možném použití na Ukrajině se mi vybavilo tolik strašných vzpomínek. Pokud Putin opět zvolí tuto zbraň, uvidíme nejen zničená města, ale i velké množství obětí,“ varuje Khatib.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]