Putinovy pohádky: Rusko má zbraně založené na nových fyzikálních principech

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: Profimedia

Mysl ruského vůdce Vladimira Putina se opět rozletěla po říši fantazie. Ohlásil, že Rusko má vysoce přesné zbraně a zbraně založené na nových fyzikálních principech. Prý jsou roky a desetiletí napřed před svými zahraničními protějšky a svými taktickými a technickými vlastnostmi jsou mnohem lepší.

Putin měl projev při zahájení mezinárodního vojensko-technického fóra Armija 2022 a Mezinárodních armádních her 2022. V podstatě všechno, co říkal, vypadá jako nějaké satirické vystoupení a skutečně netušíme, jestli Vladimir Vladimirovič tomu všemu sám věří, nebo jen maskuje současné trapné problémy vlastní země.

(Týdeník FORUM)

Například se nechal slyšet: „Rusko si upřímně váží svých historicky silných přátelských a skutečně důvěryhodných vazeb se státy Latinské Ameriky, Asie a Afriky a je připraveno nabídnout svým partnerům a spojencům nejmodernější zbraně od ručních zbraní po obrněná vozidla a dělostřelectvo, bojové letectvo a bezpilotní letouny.“ Poznamenal, že vojenští profesionálové na celém světě oceňují ruské zbraně pro jejich spolehlivost, kvalitu a především vysokou účinnost. „Prakticky všechny byly více než jednou použity v reálných bojových operacích.“

Ani se nemusíme moc namáhat číst mezi řádky, abychom pochopili, že Rusko už žádné „přátelské“ a „důvěryhodné“ vazby nemá a zbyly mu jen méně rozvinuté státy s různými pochybnými režimy. Prestiž ruských zbraní po debaklu na Ukrajině dost utrpěla a „vysokou účinnost“ zatím prokázaly především při plošném srovnávání měst se zemí. Když pomineme, že ani různým diktaturám a autoritářům se nechce vždycky bojovat tímto způsobem, na takové metody válčení žádné sofistikované zbraně potřeba nejsou.

Pak měl ruský vůdce další pozoruhodné postřehy: „Velmi si vážíme toho, že naše země má dnes mnoho spojenců, partnerů a stejně smýšlejících lidí na různých kontinentech.“ Jsou to státy, které „se neohýbají před takzvaným hegemonem, jejich vůdci projevují skutečný mužný charakter“. Jestli tím myslel svou loutku Alexandra Lukašenka nebo mužného Kim Čong-una, není jasné. Zrovna tihle dva nejspíš nepatří k těm, kdo „chtějí společně řešit otázky globální a regionální bezpečnosti na základě mezinárodního práva, vzájemné odpovědnosti a ohleduplnosti k zájmům druhých“.

()

Samo Rusko není právě příkladem státu, který se nějak zajímá o mezinárodní právo a zájmy druhých.

Pak tam byly nějaké fráze, jak Rusko pomůže „přátelům“ vyškolit specialisty a tak dále a tak podobně. Proč něco takového nepředvede nejdřív u svých jednotek bojujících klopotně už půl roku na Ukrajině, nevysvětlil. Pouze sdělil: „A dnes, během speciální vojenské operace, naši vojáci spolu s bojovníky Donbasu čestně plní svou povinnost, bojují za Rusko, za mírový život v Doněcké a Luhanské lidové republice. Jasně plní všechny úkoly – krok za krokem osvobozují zemi Donbasu.“ Ruští vojáci podle Putina „ve všech dobách… přinášeli svobodu jiným národům.“

Ano, „krok za krokem“. To se tedy v některých kruzích, především u hulákajících moderátorů a hostů v ruské státní televizi, čekal svižnější průběh. Krok za krokem teď opouštějí Krym, kde čas od času něco vybuchne, ruští turisté. Rychleji to nejde, protože jediná úniková cesta se jejich množstvím jaksi ucpala.

Zdá se, že hledání nových civilizací můžeme na chvíli odložit. Putin a jeho lidé se totiž taky zřejmě vynořili z nějakého alternativního vesmíru. Jiný jazyk, jiné vnímání reality, jiné hodnoty. Možná, že nám to kremelský vůdce svou zmínkou o „nových fyzikálních principech“ chtěl nějak nenápadně naznačit. Podle těchto principů bude černá bílou, naverbovaný trestanec vlasteneckým bojovníkem za svobodu, kadyrovec volající Alláhu akbar šiřitelem křesťanských hodnot a zabíjení lidí jejich osvobozením. Protože se ale zjistilo, že Putin je ve skutečnosti Petr Veliký, je už možné všechno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]