Putinových hrozeb se nebojíme, jsme silnější a jaderné zbraně máme také, vzkázal britský ministr obrany

Britský ministr obrany Ben Wallace (Chris McAndrew / Wikimedia Commons/ CC BY 3.0)

Britský ministr obrany Ben Wallace | FOTO: Chris McAndrew / Wikimedia Commons/ CC BY 3.0

Další výhrůžky ruského prezidenta nevyvedly Velkou Británii z míry. Podle ministra obrany Bena Wallace si musí Vladimir Putin uvědomit, že síly NATO mají početní převahu nad ruskými vojsky a disponují také jadernými zbraněmi, na jejichž možné použití Putin často odkazuje.

Ruský prezident již po několikáté použil ostrá slova na adresu zemí, které podporují Ukrajinu ve válce proti jeho okupačním vojskům. Jak připomněl deník The Mirror, Putin prohlásil, že v případě intervence Západu na Ukrajině provede okamžitou odvetu, a upozornil, že pokud to uzná za vhodné, použije Rusko všechny nástroje, kterými disponuje.

(Týdeník FORUM)

„Pokud někdo hodlá zasahovat do probíhajících událostí zvenčí a vytvářet pro Rusko strategické hrozby, které jsou pro nás nepřijatelné, měl by vědět, že naše odvetné údery budou bleskové,“ řekl Putin. „Máme k tomu všechny nástroje, věci, kterými se nyní nikdo jiný nemůže pochlubit. A nebudeme se jen chvástat, použijeme je, bude-li to nutné. Chci, aby to všichni věděli,“ dodal.

Wallace ovšem v reakci na slova ruské hlavy státu varoval, že posádky britských ponorek vyzbrojených jadernými zbraněmi „čekají, kdyby bylo třeba Británii chránit“. Ministr obrany Spojeného království v rozhovoru pro rozhlasovou stanici LBC také prohlásil, že se necítí být Putinovými prohlášeními nijak vyděšený.

„Máme silné ozbrojené síly i jaderné zbraně. Navíc jsme součástí partnerství 30 zemí NATO, které Rusko převyšují, mají početní převahu a všechny schopnosti, které mohou mít k dispozici. Já se Putina nebojím,“ vzkázal Wallace. „Jsem velmi vděčný, že v moři, hluboko pod hladinou, jsou ukryti úžasní muži a ženy, kteří čekají, kdyby bylo třeba Británii ochránit. To je důležité,“ dodal.

Ministryně zahraničí Spojeného království Liz Trussová v projevu v Mansion House řekla: „Zdvojnásobujeme své úsilí. Budeme pokračovat dál a rychleji, abychom vytlačili Rusko z celé Ukrajiny.“ Její slova Wallace podpořil. „Od roku 2014 říkáme, že Rusko by mělo z Ukrajiny odejít. Na tom se nic nezměnilo,“ sdělil ministr.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články