Putinův krvavý plyn. Ekologičtí aktivisté dali na Vltavu maketu plynovodu

Aktivisté Greenpeace nainstalovali na hladinu řeky Vltavy u Karlova mostu v Praze nafukovací model plynovodu (ČTK / Krumphanzl Michal)

Aktivisté Greenpeace nainstalovali na hladinu řeky Vltavy u Karlova mostu v Praze nafukovací model plynovodu | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace z Česka, Německa a Nizozemska ve čtvrtek ráno umístili na hladinu Vltavy v centru Prahy velkou žlutou maketu plynovodu s anglickým nápisem Putinův krvavý plyn. Protestují tím proti závislosti na dovážených fosilních palivech. Požadují také stoprocentní zdanění nadměrných zisků energetických společností. Svůj apel směřují lídrům 44 zemí, kteří se ve čtvrtek v Praze zúčastní prvního zasedání Evropského politického společenství.

Po řece u Mánesova mostu pod Hradem bude zhruba 30 metrů dlouhá nafukovací maketa plynovodu plout celé dopoledne, řekl na místě mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Kolem makety plynovodu plují lodě, kde mají aktivisté transparenty s nápisy “Zdaňte neférové zisky korporací” nebo “Politici nebuďte trubky”. Hnutí chce protestem upozornit na to, že dlouhodobé řešení energetické bezpečnosti spočívá především v odklonu od fosilních paliv.

Historicky první summit Evropského politického společenství se uskutečnil na Pražském hradě (Úřad vlády / se souhlasem)

Podle koordinátorky energetické kampaně hnutí Miriam Macurové má protest politikům vzkázat, že nemohou dál prohlubovat vztahy s fosilním průmyslem a ignorovat investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie. “Ruská agrese na Ukrajině ukázala, jak evropská závislost na fosilních palivech vhání miliony lidí do energetické chudoby, financuje válku a prohlubuje klimatickou krizi,” uvedla.

Energetika a klima je jedním z témat, o kterém budou během kulatých stolů dnes jednat politici z 27 členských zemí EU a dalších 17 států včetně Británie, Ukrajiny nebo Turecka. Podle Greenpeace by státy EU měly mít ambicióznější cíle v oblasti úspor energie a do roku 2030 vyrábět alespoň 50 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Protest reaguje také na zastropování cen energií a návrhy na zdanění mimořádného zisku energetických firem. Greenpeace požaduje, aby se nadměrné zisky danily ze 100 procent již tento rok, protože energetické společnosti by podle hnutí neměly vydělávat na energetické krizi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články