Putinův Lavrov poučuje Ameriku o jejím volebním systému To je ten pravý

Kremlin.ru

Sergej Lavrov s Vladimirem Putinem. | FOTO: Kremlin.ru

Americký systém volby prezidentů je zastaralý a pokřivuje vůli lidu, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. To si jistě myslí více lidí, ale Lavrov je ten poslední, kdo by měl něco vykládat o vůli lidu.

Joe Biden vyhrál minulý týden v USA hlasování o více než pět milionů hlasů, ale to se promítlo do extrémně těsného rozdílu ve shromáždění volitelů, které nakonec rozhodne o prezidentovi.

archiv

Ve srovnání s jinými významnými zeměmi světa je americký volební systém „pravděpodobně nejarchaičtější,“ cituje Lavrova server Themoscowtimes.com.

Během čtvrteční tiskové konference na internetu řekl, že tento systém „významně zkresluje vůli obyvatelstva“.

Americký způsob volby prezidenta samozřejmě vede k problémům, jak je vidět zvláště poté, co dosluhující Donald Trump odmítl ustoupit a místo toho vrší sérii právních námitek kvůli výsledkům.

Rusko zatím dává najevo, že vlastně neví, kdo bude příštím americkým prezidentem a ruský prezident Vladimir Putin – na rozdíl od mnoha světových lídrů – Bidenovi k vítězství zatím nepogratuloval. Je ovšem známo, že v roce 2016 Putin zaslal Trumpovi gratulaci v roce 2016 do hodiny od jeho tvrzení o vítězství.

Lavrov ve středu vysvětlil, že Rusko nemůže Bidenovi blahopřát, dokud nebudou oznámeny oficiální výsledky. Odvolával s na to, že i americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval k trpělivosti, dokud nebudou sečteny všechny hlasovací lístky.

Když vezmeme v úvahu, jaké poměry v Rusku panují, je Lavrovovo povídání dost komické. V jeho vlastní zemi už nemůže být o nějakých volbách ani řeč. Jedná se o frašku, kde je všechno nastaveno tak, aby zvítězil V. V. Putin. Opoziční kandidáti, jako je třeba Alexej Navalný, nejsou ke kandidování ani připuštěni. Státní televize, která má největší dosah v obyvatelstvu, vymývá lidem nepřetržitě mozky putinovskou propagandou. Opozice je pronásledována a její příslušníci zatýkáni a vězněni v největší míře od konce SSSR.

Putin ovšem již vyhrál čtyři prezidentské „volby“ a nedávno si nechal změnit ústavu, aby mohl zůstat prezidentem až do roku 2036. Zřejmě se v celém velkém Rusku nemůže najít nikdo, kdo by tu funkci měl vykonávat a tak je Putin nenahraditelný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner