Putinův nejbližší spolupracovník a podporovatel války údajně přežil pokus o atentát

NIkolaj Patrušev (Duma.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

NIkolaj Patrušev | FOTO: Duma.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Nikolaj Patrušev je považován za jediného člověka, kterému ještě Vladimir Putin důvěřuje. Jak uvádí BBC, málokdo má na hlavu státu takový vliv jako bývalý šéf FSB a právě on by podle mnoha spekulací mohl jednou pomoci nahradit ruského prezidenta v úřadu. Zřejmě i proto byl Patrušev nyní údajně terčem atentátu.

Docent Ben Noble z University College London se domnívá, že generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace hraje v rozhodování o průběhu války na Ukrajině velkou roli. „Patrušev je ten největší jestřáb, který si myslí, že Západ se už léta snaží Rusko dostat,“ uvedl Noble pro BBC. Připomněl také, že to byl právě on, kdo na zasedání ruské Bezpečnostní rady krátce před invazí ruských vojsk na Ukrajinu přesvědčil Putina, že cílem USA je pád Ruska. Zároveň někteří odborníci na ruskou politiku tvrdí, že Patruševův syn Dmitrij, současný ministr zemědělství, může být Putinovým nástupcem.

(Týdeník FORUM)

Možná i kvůli své roli v rozhodování o vojenských otázkách týkajících se války na Ukrajině se nyní údajně stal Patrušev cílem pokusu o otravu. Zprávu o nezdařeném atentátu přinesl deník Daily Mail, který cituje kanál General SVR na Telegramu.

Podle něj se jedenasedmdesátiletému Patruševovi neudělalo dobře, když přišel domů z práce. „Ochranka rychle zareagovala a okamžitě k němu povolala tým lékařů,“ uvádí zdroj, který o sobě tvrdí, že má přímé napojení na Kreml. „Po vyšetření příchozí zdravotníci konstatovali, že je nutná urgentní hospitalizace. Patruševa odvezli příslušníci FSO (Federální služba ochrany pozn. red.) svým vozem v doprovodu zdravotníků na oddělení, jež slouží prezidentovi,“ dodává.

()

Po poskytnutí pomoci byl podle General SVR Patrušev ve stabilizovaném stavu odvezen domů. Výsledky analýzy měly potvrdit, že toxická látka byla syntetickým jedem. „Informace o samotném pokusu o atentát i o jeho vyšetřování jsou přísně utajovány,“ uvádí telegramový kanál.

Zpráva také tvrdí, že bývalého šéfa FSB (Federální služba bezpečnosti pozn. red.) zachránila včasná lékařská pomoc, svou roli sehrála pravděpodobně i nedostatečně vysoká koncentrace jedovaté látky, která se do těla dostala přes kůži. Putin byl o údajném útoku informován až ve chvíli, „kdy už Patruševův život nebyl ohrožen“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články