Sloužit v Rusku národu a vlasti není vůbec špatné. Přinejmenším ekonomicky a pokud tak činíte správným způsobem v blízkosti prezidenta Vladimira Putina.
Rodina Antona Vaina, personálního šéfa ruské prezidentské administrativy, údajně vlastní nemovitosti v Moskvě a Moskevské oblasti, jejichž hodnota činí celkem 1,6 miliardy rublů (25 milionů amerických dolarů). Píše o tom 23. 9. ruský web Republika.
K nemovitostem, které patří k vlastnictví rodiny Vainů, patří byt na ulici 26 Bolšaja Jakimanka v Moskvě. Ten má hodnotu 55,4 milionu rublů (867 170 dolarů). Byt o rozloze 104,4 metrů čtverečních patří otci a dědečkovi Antona Vaina.
Vainovi příbuzní vlastní také byt na Runovsky Alej, který měří 85,4 metrů čtverečních a má hodnotu 32 milionů rublů (500 800 dolarů). Sám Vaino dostal v roce 2006 byt od vlády a věnoval ho o tři roky později jisté Galině Šulenkové, což je jeho tchýně.
Třetí a ještě dražší moskevský byt se nachází v elitním bytovém komplexu Dom na Tišinke a je majetkem Vainovy manželky a syna, Jeleny Šulenkové a Alexandra Vaina. Domov má hodnotu 115 milionů rublů (1,8 milionu dolarů) a má rozlohu 155,5 metrů čtverečních (1 674 metrů čtverečních).
K jejich sousedům patří několik příslušníků Putinovy prezidentské administrativy, regionální politici náměstek generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko a vedoucí zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin. Rodina vlastní také různé pozemky v hodnotě řádově milionů dolarů. Všechny pozemky se nacházejí v komplexu Pirogovo, který je vlastněn především ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. V červenci roku 2019 bylo vlastnictví veškerého majetku v Pirogově převedeno na Manturovovu matku.
Jak uvádí Republika, Anton Vaino a Jelena Šulenkova přiznávají od roku 2011 příjmy 342 milionů rublů (5,4 milionu dolarů). Většina těchto příjmů pocházela z prodeje jejich domů v Pirogovu.
Vaino, narozený v roce 1972 v Tallinu, pochází ze staré komunistické rodiny. Jeho pradědeček Heinrich (Heinrich) Vaino, byl předním činitelem zaměstnanec regionálního stranického výboru v Tomsku a aktivním účastníkem boje za ustavení sovětské moci na Sibiři. Podílel se zejména na potlačování povstání československých legií sboru a na potlačování protisovětského rolnického povstání v provincii Tomsk.
Je vnukem bývalého prvního tajemníka Komunistické strany Estonska Karla Vaina. Vystudoval Moskevský státní institut mezinárodních vztahů na ruském ministerstvu zahraničí MGIMO). Pracoval na ruském velvyslanectví v Tokiu a později na ruském ministerstvu zahraničí. Vedoucím protokolu předsedy vlády byl jmenován v roce 2008.
Je patrné, že patřit ke staré komunistické dynastii (pokud přežila stalinské čistky) není vůbec špatný základ do života v dnešním kapitalistickém autoritářském Rusku.