Putinův přílet do Íránu opět vzbudil debatu o jeho zdraví. Co značí údajně bezvládná ruka?

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Otázky na zdravotní stav ruského prezidenta se začaly objevovat ještě před začátkem invaze na Ukrajinu. Dlouhodobá izolace v době pandemie covid-19 totiž měla Vladimiru Putinovi narušit jeho psychiku. Objevily se zprávy o paranoii, později se však zmiňovala i rakovina či Parkinsonova choroba. Další vlnu spekulací nyní spustila Putinova návštěva Teheránu.

Kreml zprávy o prezidentově možné nemoci neustále popírá. Jak upozorňuje web televizní stanice Sky News, v jednu chvíli dokonce mluvčí Dmitrij Peskov hovořil o Putinově sportovním vytížení. „Mohu vám říci jednu věc, že včera, pokud vím, hrál hokej. Pak se zamyslete sami nad jeho zdravotním stavem,“ sdělil britskému televiznímu kanálu. 

()

Jindy mluvčí Kremlu poukazoval na Putinův dlouhý projev na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, kde prezident hovořil tři a půl hodiny. „Jen se zamyslete, jestli nezdravý člověk může takto vystupovat,“ řekl médiím Peskov.

I přes vyjádření z Moskvy si ovšem zahraniční média všímají jakékoliv nestandardní situace, která by mohla značit i drobný zdravotní problém ruské hlavy státu. Takovým momentem má být podle deníku The Sun Putinův přílet do Íránu, kde má jednat s ajatolláhem Sajjidem Alím Chameneím o výměně zbraní a koordinovaném boji proti Západu.

Záběry z přistání ruského prezidentského speciálu na letišti Mehrabad ukazují Putina, jak vystupuje ze stroje a přichází ke svému íránskému hostiteli. Celou dobu má svou pravou ruku svěšenou u těla, zatímco levou rázně hýbe. Nedojde k podání rukou s íránskými představiteli, přítomným divákům Putin mává levou, ačkoliv to vždy dělá opačnou rukou.

Co by mohla tato situace značit, zatím není jasné, britský deník ovšem připomíná nedávné jednání Vladimira Putina a Sergeje Šojgua. Ruský prezident při něm jen těžce bojoval s únavou a zavíraly se mu oči. To by podle mnohých spekulací mohl být dopad vysilující léčby rakoviny, kterou by údajně měl ruský vůdce trpět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články