Putinův přítel od dětství si vzpomněl, že ten Putinův palác je vlastně jeho

Arkadij Rotenberg. (cs.wikipedia.org)

Arkadij Rotenberg. | FOTO: cs.wikipedia.org

Podnikatel Arkadij Rotenberg, přítel Vladimira Putina od dětství, teď prohlásil, že palác v Gelendžiku, pokládaný za Putinův majetek, je jeho. Miliardář to řekl v rozhovoru pro kanál Mash na Telegramu.

Televizní kanál Mash předtím zveřejnil video, které bylo natočeno uvnitř paláce v Gelendžiku. Insider poté zjistil, že šéfredaktor, ředitel a spolumajitel kanálu Mash Maxim Iksanov pracuje pro správu hlavy státu.

Poté, co byl Alexej Navalnyj po návratu z Německa zadržen, jeho spolupracovníci zveřejnili video. Na něm ukázali výsledek své investigace, podle které byl u Černého moře v Gelendžiku vybudován luxusní palác za 100 miliard rublů. Putin ovšem prohlásil, že mu nemovitost nepatří.

FORUM 24 (archiv)

Video Alexeje Navalného nazvané „Palác pro Putina“, kde kritik Kremlu na základě vyšetřování svého týmu tvrdí, že ruskému prezidentovi patří honosná rezidence u Černého moře, už má na serveru YouTube přes 100 milionů zhlédnutí. Informovala o tom agentura Reuters. Ruský servis britské BBC zveřejnil rovněž podrobnější statistiky, ze kterých vyplývá například to, že nejvíce si video pouštěli uživatelé internetu v Rusku. Kritik Kremlu ve videu sděluje, že rezidence patří Putinovi, stála 100 miliard rublů (zhruba 28 miliard korun) a její výstavbu umožnilo promyšlené korupční schéma v prezidentově vnitřním okruhu. (Ceskenoviny.cz)

Cokoli Rotenberg řekne, je třeba brát s rezervou. Spolu se svým bratrem Borisem Rotenbergem je spoluvlastníkem SGM group, největší stavební firmy v Rusku pro výstavbu plynovodů a elektrického vedení. Právě tato společnost měla největší podíl na stavbě plynovodu South Stream a přišla si na velké peníze ze zakázek na stavby pro olympijské hry v Soči. Příprava olympiády v Soči byla proslulá pro obrovské náklady, průtahy a zjevnou obří korupci. Po anexi Krymu v roce 2015 to byla právě Rotenbergova firma, kdo dostal zakázku na stavbu mostu spojující Krym s Ruskem.

Sotva si někdo myslí, že v Rusku lze nahlédnout do katastru a tam u nějaké zajímavé nemovitosti narazit na jméno Putin. Že v nejvyšších vrstvách existuje složitý propletenec majetkových vazeb a systém služeb a protislužeb, které vnějšího pozorovatele zákonitě zmate, je zřejmé a a z hlediska mocenské kliky úmyslné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]