Vladimír Putin mocně plivl Západu do tváře. Blíží se mu totiž volby

Vladimir Putin (Twitter)

Vladimir Putin | FOTO: Twitter

Ve čtvrtek 1. března Vladimir Putin přednesl každoroční projev k ruskému parlamentu, v němž tradičně hodnotí dosavadní stav země a předesílá, jakým směrem se bude ubírat vnější i vnitřní politika. Letošní projev se konal jen několik týdnů před prezidentskými volbami, takže bylo jasné, že se bude jednat o součást předvolební kampaně.

První polovina téměř dvouhodinového proslovu se nesla v poněkud předpokládaném duchu: rozvoj ekonomiky, zdravotnictví, vzdělávání, práce státní správy atd. Zvrat přišel po hodině, kdy prezident přešel na téma ozbrojených sil a ve zbývajících čtyřiceti minutách užaslému publiku představil nové jaderné zbraně, které nemají na světě obdoby.

Nové závody ve zbrojení? 

Na videosimulacích prezident představil několik nově vyvinutých zbraní. Mezi nimi například jadernou raketu, která umožňuje zasáhnout cíl přes půl zeměkoule. Podle jeho slov nový model střely má v podstatě neomezenou dráhu doletu a je schopna letět jak přes severní, tak jižní pól. Nedá se zachytit žádnými radary a dokáže úspěšně kličkovat mezi obrannými zařízeními. Po jeho slovech v sále, kde kromě poslanců byli i novináři, zástupci veřejného života nebo patriarcha Kirill, následoval dlouhý aplaus. Rozhodně delší, než když byla řeč o sociálním státě.

Další inovace ve zbraních již Vladimir Putin představoval nadšeným tvářím svých posluchačů, které se rázem probraly z letargie po číslech zemědělské produkce. Výkonnější a ničivější bezpilotní ponorky a superúčinná střela ještě nemají název. Putin jako perličku nakonec vyhlásil, že návrhy na jméno se přijímají na stránkách ministerstva obrany, což znamená, že každý občan Ruska má možnost podílet se na novém úspěchu. Rusové téměř okamžitě možnost využili a začali posílat vážné i ironické návrhy jako Balalajka, Kraken nebo Rozmrazovač – s tím, že by konečně mohly vztahy mezi USA a Ruskem roztát.

Nová studená válka?

Rusko prý rozhodně nemá v úmyslu novými zbraněmi nikoho napadnout. Naopak rostoucí vojenská síla Ruska má zajistit mír na planetě, jelikož bude zajišťovat strategickou rovnováhu. Vývoj nových zbraní je reakcí na USA, které údajně odstupují od uzavřených dohod o odzbrojování a rozšiřují Severoatlantickou alianci směrem k ruským hranicím, což je podle prezidenta jasný úmysl obstavit ruské území raketami NATO. Rusko dosud proti tomu protestovalo, avšak teď se rozhodlo pro strategický krok: „Nikdo nás dříve neposlouchal. Teď nás poslouchat budou,“ nechal se slyšet za nadšeného aplausu sálu. Zároveň oznámil, že „jakýkoliv útok jadernými zbraněmi na spojence bude znamenat útok na samotné Rusko a odpověď bude okamžitá.“ Tím spíše je třeba sednout si za stůl a revidovat dosavadní mezinárodní bezpečnostní řád.

Představení nových zbraní má ukázat celému světu, a hlavně NATO, že snaha přezbrojit největší zemi světa nemá smysl, protože Rusko bude vždycky o krok napřed. Zároveň se všechny nové zbraně nacházejí v rozsahu smluvních limitů dohod o zbraních, takže Rusko podle slov jeho prezidenta disponuje nejlepšími zbraněmi a zároveň neporušuje žádné dohody.

Co Putinův projev znamená pro volby

Od projevu se očekávalo, že bude součástí předvolební kampaně. Kandidát obhajující úřad většinou hovoří o úspěších, které se za jeho volební období udály. To je poněkud problematické v případě Vladimira Putina, jelikož neúspěchy převládají. Připomeňme ty největší: okupace Krymu, která nebyla velkým a úderným vítězstvím, následné sankce, které přispěly ke snížení životní úrovně obyvatelstva, pád rublu, zdražení potravin, dopingové skandály, v jejichž důsledku ruští sportovci nemohli na olympijských hrách v Koreji soutěžit pod vlastní vlajkou, loňský teroristický útok v petrohradském metru, korupční skandály Putinových nejbližších spolupracovníků a další a další. I když Vladimir Putin v předvolebních průzkumech spolehlivě vede nad všemi protikandidáty dohromady, přece jen by výsledek kolem 50 % působil nepatřičně. Proto byla první půlka projevu koncipována ve stylu nevedeme si špatně, ale v příštích letech si opravdu dáme práci, aby naše společnost dosáhla na vyšší standardy. Kvůli tomu se budou ze státního rozpočtu uvolňovat velké sumy na zdravotnictví, školství, podporu rodin a dalších.

Na tomto místě se obyčejně řeč přesune k tomu, odkud se vezmou potřebné prostředky na splnění tak smělých cílů. Místo toho ovšem přišla bomba – a to doslova, která přehlušila vše ostatní. Mluvil-li Vladimir Putin o rozvoji Ruska, projev byl nudný, avšak jakmile přešel ke zbrojení, rázem se stal jiným člověkem. Velmi sebevědomě prezentoval technické pokroky v oblasti bezpečnosti a všem bylo jasné, že toto je jádro jeho projevu. Zadáním pro tento proslov bylo něčím překvapit voliče, kteří za dva týdny půjdou k volbám. A jak nejlépe překvapit voliče než jim ukázat, že současný prezident celé volební období pracoval na tom, jak nejen zajistit bezpečnost země, ale i předehnat ostatní svět? To, že tím nejspíše otevřel novou éru závodů ve zbrojení, není tolik podstatné. Nejdůležitější je ukázat světu, že i přes všechny dočasné neúspěchy je Rusko pořád země, se kterou se musí na mezinárodním poli nejen počítat, ale i se jí obávat.

Perfektně načasovaný krok před volbami má Rusům ukázat ještě poslední „plivnutí“ do tváře vztekajícímu se Západu, který se může sebevíc snažit Rusko udolat, ale nikdy se mu to nepovede, pokud bude Vladimir Putin stát v jeho čele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]