Putinův propagandista píše ze své italské vily: opozice je „zahraniční agent“

Vladimirové Putin a Solovjov (Kremlin.ru / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Vladimirové Putin a Solovjov | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons /CC BY 4.0

Ze života pravých slovanských vlastenců. Propagandista Kremlu Vladimir Solovjov ze své italské vily u jezera Como sděluje do Ruska, že Alexej Navalnyj odhalující zkorumpovanost Putinovy kliky je „cizím agentem“.

Solovjovův Twitter je taková pestrá čítanka, kde si můžeme udělat představu o jeho pohledu na svět. Teď se dost věnuje sledování demonstrací v Hongkongu, kde si vybírá záběry protestujících házejících Molotovovy koktejly. Připomíná, že jeden trefil přítomného novináře. Pak tu máme video bývalého ukrajinského prezidenta Porošenka, který si chtěl vzít taxík a taxikář ho odmítl svézt. Nechybí dojemné záběry prezidenta Putina, jak si vyšel „nad oblaky“ do hor nad Jenisejem. Oblaky sice není na několikavteřinovém videu nikde vidět, ale aspoň vidíme zezadu Putinův zelený klobouk. (Jeden přispěvatel konstatuje, že by bylo lepší, kdyby se potkali hluboko v syré zemi. Další si přeje, aby tam jako rekreant už zůstal a konstatuje: „Ať tam zůstane jako rekreant! Jako prezident udělal všechno, aby se celé Rusko proměnilo v jednu velkou skládku odpadu.“)

Putin má pro Solovjova pochopení, Když si mu politolog z Kyjeva Michail Pogrebinskyj postěžoval, že propagandista staví Ukrajinu do nepříznivého světla, Putin mu to vysvětlil: „Michail Borisovič má právo na svůj názor. V naší zemi, na rozdíl od Ukrajiny, můžete volně položit jakoukoli otázku. Naše politika je velmi jednoduchá: říkáme pravdu. Pokud urazí jednoho z našich ukrajinských diváků, je to taky dobře, nutí je to změnit názor a podívat se na sebe jinýma očima. Vždy velmi jasně oddělujeme lidi a politickou elitu.“

Tak to víme už dávno.

Ale zpět k Solovjovovi. Vladimir Solovjov (* 1963) v roce 1980 absolvoval elitní anglickou střední školu v Moskvě, kde studovaly děti a vnoučata diplomatů a členové Ústředního výboru KSSS. Po technických studiích v roce 1989 absolvoval postgraduální studium na Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů v Moskvě. V letech 1990-1992 navštívil Spojené státy, aby přednášel ekonomii na University of Alabama. Během této doby absolvoval školicí program CIA specializující se na dešifrování médií.

Od roku 1997 vystupuje v rozhlasových pořadech, kde diskutuje o mnoha tématech, jako je kulinářství, móda, etiketa, společenský a politický život, počítače, auta, filozofie a poezie.

V roce 1999 se objevil jako televizní moderátor na dvou stanicích: kanálu ORT a TNT. Popularitu si získal i různými skandálními výroky o otázkách týkajících se politiky, ekonomiky, náboženství, sportu a žurnalistiky. V současné době je moderátorem televizní talk show, Duel na stanici Rossija 1.

Jako správný hlasatel hodnot byl třikrát ženatý a má osm dětí. Jeho syn Alexander studuje na vysoké škole ve Velké Británii a dcera Jekatěrina na Moskevské střední škole v anglickém jazyce. Prohnilost Západu tady jaksi nehraje roli.

V listopadu 2007 na předvolebním shromáždění v Lužnikách Solovjov Putina označil za „silného, ​​inteligentního a talentovaného vůdce“, který miluje vlast a dělá vše pro to, aby Rusové byli hrdí na svou zemi.

Dovedl pružně měnit názory. Ještě v roce 2008 vykládal: „Každý, kdo se snaží zahájit válku mezi Ruskem a Ukrajinou, je zločincem, ani si nedokážu představit rozsah takového zločinu. Na Ukrajině žijí lidé, kteří jsou s námi bratrští v duchu, v krvi, ve společné historii. Neříkejte ‚Sevastopol je náš!‘ Neříkejte ‚Krym je náš!'“ Ještě rok před anexí (2013) říkal:  „A proč potřebujete Krym? … Byl bezpochyby legitimně předán Chruščovem… Chcete válku s Ukrajinou? Kolik ukrajinských a ruských životů jste připraveni položit, abyste mohli sebrat Krym?“

Jenže už v 18. března 2014 sděluje: „Provedli jsme tento den co nejlépe. Krym a Sevastopol jsou opět součástí Ruska. Historická spravedlnost triumfovala!“ A tak dále.

A tento člověk nyní ze své italské vily spokojeně konstatuje, že Navalného Fond boje proti korupci je na seznamu „zahraničních agentů“. Na seznam zahraničních agentů režim zanáší organizace, které pobírají nějaké peníze ze zahraničí. Navalnyj žádá, aby se řeklo, jakou jedinou kopějku jeho fond ze zahraničí dostal. Jenže podle něj oni nic dokazovat nebudou, stačí, že to státní orgán napsal na „bumažku“.

Na videu, kde v této souvislosti fond ironicky zmiňuje Solovjova s jeho italskou vilou, zmiňuje i dalšího propagandistu, moderátora ruské státní televize Sergeje Brileva, který vystupuje na kanálu Rossija 1 a je vedoucím pracovníkem VGTRK, Kremlem ovládané mediální holdingové společnosti, která provozuje například výroční odpovědi prezidenta Putina ruskému lidu. Ten se přiznal, že je britským občanem a má dům na jihu Londýna.

Jenže tito lidé pracují pro Putina, zatímco Navalného Fond proti korupci zveřejňuje dobře zdokumentovaná videa, kde se uvádí příklady blahobytného života současné ruské mocenské elity, ukazuje jejich luxusní dači obehnané vysokými zdmi, s heliporty a parkovišti pro (západní) limuzíny. Mapuje propletence mezi různými spojenci, kamarády a někdejšími spolužáky. Velkou nevoli vzbudilo video, kde se ukázalo, jaké luxusní nemovitosti užívá premiér Medveděv, a Kreml se snažil, aby bylo ze sociálních sítích staženo.

Takto to v současném Rusku funguje. Kdo ukáže prohnilost současné Putinovy junty a jejich mafiánské praktiky a blahobyt ve stylu prasátek z Orwellovy Farmy zvířat, je sám obviněn z korupce a provozování zhoubného západního vlivu. Současně má smetánka byty v zahraničí, děti studují v Londýně a konta mají také na dekadentním Západě.

Hlásají vodu a pijí vodku. Nepochybně tu lepší, která je určena pro činovníky a siloviky. Lid si může katastrofálně snižovat věk dožití těmi truňky, na které má ještě nějaké peníze.