Putinův režim poslal skupinu mladých lidí na roky za mříže. Prý chtěli svrhnout vládu

Skupina mladých lidí odsouzena v Moskvě za údajný pokus o svrhnutí vlády. (youtube)

Skupina mladých lidí odsouzena v Moskvě za údajný pokus o svrhnutí vlády. | FOTO: youtube

Moskevský soud ve čtvrtek odsoudil tři mladé aktivisty k dlouholetým trestům vězení za údajné plánování svržení prezidenta Vladimira Putina. Případ vyvolal protesty proti postupu policie.

Případ začal v roce 2018, kdy úřady zadržely deset lidí a obvinily je z příslušnosti k anarchistické buňce zvané „Nový majestát“, která prý plánovala povstání proti vládě.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Stoupenci skupiny tvrdí, že případ byl zkonstruován bezpečnostní službou FSB a že agenti skupinu infiltrovali, financovali operace a přiměli členy pronajmout si kancelářské prostory.

Prominentní ruská skupina na ochranu lidských práv Memorial je prohlásila za politické vězně.

Soudce moskevského soudu odsoudil 27letého Ruslana Kostylenkova na sedm let do vězeňské kolonie, 34letého Petra Karamzina na 6,5 ​​roku a 22letého Vjačeslava Krjukova na šest let za vytvoření takzvané extremistické skupiny. Všichni tři byli ve vazbě od března 2018.

Podle novináře AFP, který byl v soudní síni, dostali čtyři další tresty odnětí svobody na 4 až 6,5 roku, a to na základě stejného obvinění.

Policie také zatkla nejméně tři osoby, které před soudem proti procesu protestovaly. Jeden protestující, který byl oblečen v policejní uniformě, prořízl hrdlo figuríně a pak ho policisté povalili na zem.

„Všichni víme, že u tohoto soudu dochází k protiprávnímu jednání,“ křičel demonstrant. „Všichni víme, že stát chce jen krev.“

Putinův režim mezitím tvrdí, že roste počet případů terorismu a vlastizrady. Aktivisté a pozorovatelé dodržování lidských práv považují procesy za politicky motivované.

V únoru bylo sedm mladých anarchistů a antifašistů odsouzeno na šest až 18 let vězení za terorismus a další obvinění přišla poté, co vypověděli, že byli ve vazbě mučeni.

Bezpečnostní služba FSB minulý měsíc zadržela uznávaného novináře Ivana Safronova a obvinila ho z vlastizrady, zatímco novinářka Světlana Prokopjevová byla shledána vinnou ze schvalování terorismu.

(Zdroj: themoscowtimes.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com