Putinův stát je třeba vyhodit do povětří zevnitř, říká spisovatel Boris Akunin

Spisovatel Boris Akunin. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Andrej Strunin)

Spisovatel Boris Akunin. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Andrej Strunin

Ruský spisovatel Boris Akunin si myslí, že ve válce nejde jen o budoucnost Ukrajiny, Ruska a sousedních zemí, ale přímo o budoucnost lidstva. Myslí si, že pokud Putinovi nepomůže ani zavedení diktatury, sáhne k použití jaderných zbraní. Ruská opozice musí Putina zastavit a nemá teď vést boje ve svých vlastních řadách.

„Putin a jeho služebníci nemají kam ustoupit. Všechny mosty byly spáleny,“ píše Akunin na stránkách stanice Echo. Jedinou další cestou je pro putinovce eskalace konfliktu.

(Týdeník FORUM)

„V záloze mají už jen dva tahy. Brzy budou zpívat ‚Vstavaj strana ogromnaja!‘ a zavedou v Ruské federaci stanné právo. Když ani to nepomůže, nevyhnutelně se vybaví svým posledním nástrojem: jadernými zbraněmi. Jejich propagandisté to říkají přímo v televizi téměř každý den. Ano, dnes jen zastrašují, ale Putin nebude mít jinou možnost. Nejedná se o nějaký vzdálený nebo hypotetický scénář, ale o velmi pravděpodobný, a dokonce téměř nevyhnutelný scénář, který se pravděpodobně v příštím roce nebo dvou letech uskuteční,“ předvídá spisovatel.

Podle něj se nad putinovskými silami dá zvítězit jen tehdy, když se udrží jednota, a nemělo by se teď pořád hledět na to, jaké názory měl někdo v minulosti, když je důležité to, co se děje teď.

„Je mi nyní jedno, kdo měl jaké názory před 24. únorem, kdo byl vždy důsledný a bezúhonný a kdo se dopustil chyb nebo dokonce podlosti. Pro mě je důležité, jak se člověk chová nyní. Jakou volbu učinil. Pokud je někdo proti válce a diktatuře, je to jeho věc. Na rozdílech v jednotlivých otázkách, osobních antipatiích a minulých křivdách nezáleží. V Rusku je kromě našich nepřátel (stoupenců války a diktatury) velmi mnoho – ano, většina – lidí, kteří váhají, chovají se jako pštrosi nebo se o politiku skutečně nezajímají. Jejich znepřátelení je obrovskou chybou. Musíme s těmito lidmi pracovat, musíme je získat na svou stranu,“ píše Akunin.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Jak sám zmiňuje, jedním z podnětů, proč to všechno říká, jsou kontroverze kolem exilové stanice Dožď, která tento týden přišla o vysílací licenci v Lotyšsku.

Lotyšská Národní rada pro elektronická média odebrání povolení k vysílání zdůvodnila tím, že to bylo kvůli „ohrožení národní bezpečnosti a veřejného pořádku“. Televizní kanál dostal pokutu za zveřejnění mapy, kde byl Krym označen jako součást Ruska, a slova „naše armáda“ byla použita v souvislosti s ruskou armádou. Moderátor Alexej Korostelev také v pořadu vyzval diváky, aby psali o porušování ruské mobilizace a válečných zločinech ruské armády těmito slovy: „Doufáme, že se nám podařilo pomoci mnoha lidem, včetně vojáků, například s vybavením a základním vybavením na frontě.“ Poté byl z televize propuštěn. V reakci na problémy Doždě pak v ruské opozici zazněly hlasy, že někteří lidé se stále nezbavili ruského imperiálního myšlení, které v nich vězí i přesto, že jsou proti současnému režimu v Kremlu.

Boris Akunin nakonec říká, že podstatné teď je se zbavit Putinovy diktatury. „Podle mého názoru je jediným způsobem, jak ukončit válku bez katastrofálních následků pro lidstvo, vyhodit Putinův stát do povětří zevnitř, a k tomu je třeba vyhrát hlavní bitvu, bitvu o mysl a srdce většiny Rusů. Vše, co k tomu přispívá, je dobré. Cokoli, co tomu brání, je chyba. A v tomto smyslu je zasažení nejznámějšího ruského necenzurovaného televizního kanálu rozhodně chybou.“

Další Rusové ale sdílejí video, kde majitelka Doždě Natalja Sindějeva mluví o „našich mobilizovaných“: „Je to hrozné: když vidíte naše chlapce, kteří nemají kde bydlet, nemají jídlo, nemají uniformy…“ Takové obraty pak podrobují značné kritice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články