Putinův tajný seznam: jak chce Kreml destabilizovat Evropu?

Ruský vůdce Vladimir Putin  ()

Německá informační služba BND (Bundesnachrichtendiesnt) získala tajný dokument, který obsahuje seznam zemí, seřazených podle toho, jak lehce jdou destabilizovat jejich vlády. Ten vytvořily ruské tajné služby.

To, co věděli experti již dlouho, je nyní jasné: Putin vede proti Evropě válku. Boris Reitschuster, německý expert na Rusko, v rozhovoru pro Huffington Post říká, že se ruský prezident snaží hybridním vedením války zcela cíleně destabilizovat Německo. Již v půlce února informoval  místopředseda německé informační služby BND Guido Müller a šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Hans-Georg Maaßen členy Parlamentního kontrolního výboru (PKGr) Spolkového sněmu o pokusech Ruska se pomocí propagandy vměšovat do německé politiky. Ke stejnému zjištění dospěla i německá Bild-Zeitung.

Ve stejný den byl zveřejněn další detail, který všechny dosavadní obavy ještě upřesňuje: z nejnovějších poznatků německých bezpečnostních služeb lze vyvodit, že Putin vyvinul ještě daleko promyšlenější a zrádnější systém, než se dosud předpokládalo.

Ruský novinář Igor Eidman je  bratrancem loni zavražděného opozičního politika Borise Němcova, jehož vražda nebyla dodnes objasněna. (rferl.org)

Vydavatel deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Berthold Kohler v této souvislosti uvádí, že právě baltské země, Poláci, Češi a Maďaři přece nemohou ohrožení z východu přehlédnout. A ptá se, zda opravdu zapomněli, jak hodně jejich svoboda a bezpečnost závisí na solidaritě a věrnosti jejich partnerů.

Ze seznamu je patrné, že Putin má přesný plán, pomocí kterého chce destabilizovat Evropu. Jeho strategií je, začít v těch zemích, které je podle odhadů tajných služeb nejjednodušší uvrhnout do chaosu. Dle informací BND vznikl seznam zhruba před rokem, Německo se nachází na prostředních pozicích. To ale neznamená, že by nebylo v hledáčku Ruska – naopak: podle poznatků bezpečnostních složek se množí důkazy, že mu v souvislosti s eskalací v důsledku uprchlické krize Německo připadá snadněji zranitelné, díky čemuž zvýšilo své aktivity na jeho území.

Aféra kolem údajné znásilněné 13leté rusko-německé dívce uprchlíky z počátku tohoto roku je podle názoru bezpečnostních kruhů pouze nejviditelnějším příkladem těchto aktivit. Tento smyšlený případ vedl na základě rozsáhlých informací ruských státních médií v několika městech k demonstracím občanů ruského původu a k zvýšení napětí mezi Berlínem a Moskvou.

To potvrdil i Boris Reitschuster pro deník Huffington Post. „Ruská média zprostředkovávají zcela zkreslený pohled na Německo,“ prohlásil expert před několika dny. „Pokud bychom ruské propagandě uvěřili, stálo by Německo těsně před kolapsem.“

Frankfurter Allgemeine Zeitung dále uvádí, že bývalý spolupracovník americké zahraniční rozvědky NSA Edward Snowden je využíván ruskou propagandou k boji proti Západu. Poté, co odcizil velké množství tajných podkladů, utekl přes Hongkong do Moskvy, kde je od r. 2013 v azylu.

Předseda vyšetřovací komise k případu NSA ve Spolkovém sněmu, poslanec CDU Patrick Sensburg, říká: „Snowden se rozhodl odcestovat do Ruska. Tím zaujmul jasné stanovisko v propagandistické válce Moskvy se Západem.“ A dodává, že „Snowden smí dělat jen to, co mu ruské vedené dovolí.“ Poslanec CDU považuje za možné, že byl Snowden spolupracovníky ruské rozvědky kontaktován již v roce 2007, kdy pracoval pro CIA v Ženevě. V německých bezpečnostních kruzích se již delší dobu považuje za jisté, že je Snowden ruskou tajnou službou veden jako její spolupracovník.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]