Putinův zlý sen. Ukrajinské rakety dopadají do Ruska

Ukrajinský bezpilotní průzkumný letoun (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ukrajinský bezpilotní průzkumný letoun | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Osmdesát tři dní od zahájení ruského útoku na Ukrajinu se stalo něco, co si Putin zřejmě nedovedl ani představit. Ukrajinské rakety podle všeho začaly dopadat na několik cílů na území Ruska. Stalo se to v místech, kde Ukrajinci vyhnali za hranice okupanty. Rakety měly dopadnout na několik cílů v ruské Belgorodské oblasti. Konkrétně na vesnici a cukrovar.

„Právě mi náčelník Grajvoronského obvodu Gennadij Bondarev ohlásil ostřelování obce Bezymeno z Ukrajiny. Je tam jeden lehce zraněný,“ uvedl podle ČTK gubernátor Vjačeslav Gladkov. Minulý týden oznámil, že jeden člověk zemřel a tři další lidé utrpěli zranění při ukrajinském ostřelování vesnice Solochi, ležící asi 11 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Ukrajinská strana se k útokům na území Ruska zatím oficiálně nepřihlásila.

(Týdeník FORUM)

Děje se tak něco, co Rusové nečekali a nenapadlo to ani mnohé analytiky, kteří odhadovali, že Kyjev padne během několika málo dní. Nepadl. Ukrajinští obránci s výraznou pomocí Západu postupně vyhánějí okupanty ze svého území. Putin očekával dobytí Ukrajiny v řádu několika dnů. Teď už je jasné, že se mu to nikdy nepodaří. Ukrajinci boje na několika místech otáčejí a přecházejí do ofenzivy.

Ostřelování cílů v Rusku má především psychologický efekt. Ukrajinci Rusům alespoň symbolicky vracejí to, čeho se sami dočkali, a zároveň jim ukazují, že si na ně troufnou.

Informace jsou pro Putina a jeho PR zdrcující. Sliboval demilitarizaci Ukrajiny během několika dní. Naopak však celkem úspěšně demilitarizuje vlastní armádu, která na Ukrajině přišla o tisíce kusů techniky. Namísto slavných osvoboditelů od „nacistů“ se domů vracejí ruští vojáci v igelitových pytlech, pokud se vůbec vracejí.

Rusové se na Ukrajině budou ještě dlouho bránit. Konflikt neskončí rychle. Je ale jasné, kdo vítězí a kdo prohrává. Je také naprosto jasné, že se na prach rozpadá mýtus o mohutné a neporazitelné ruské armádě. Přijde den, kdy budou Rusové doufat, že se Ukrajinci zastaví na společných hranicích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]