Racci, co „sundali“ ruský Airbus, se slétají na obří ilegální skládku

(youtube/RT)

Příčina mimořádné události, kdy 15. srpna letadlo Airbus A321 společnosti Ural Airlines přistálo v kukuřičném poli, je možná bizarnější, než by se zdálo.

Krátce po vzletu selhaly letadlu oba motory a podle pilotů za to mohli racci, kteří se dostali do motorů. K takovým událostem dochází. Konstruktéři s tím počítají a navrhují motory tak, aby střet s ptáky neměl nutně katastrofální následky, ale někdy to prostě nevyjde. Tentokrát jde ale ještě o něco jiného.

Ptáci se v oblasti, kde létají letadla, mohli objevit kvůli tomu, že je přitahuje velká nelegální skládka odpadu, která se nachází u jezera Glušica. To je vzdálené od letiště asi dva kilometry.

Dva roky před havárií ekologička Jelena Grišina varovala regionální zákonodárce, že kolize s racky poblíž skládky může způsobit havárii letadla. V rozhovoru pro web Meduza odbornice řekla, že se poprvé dozvěděla o nelegální skládce v roce 2016. Místní obyvatelé si na ni tehdy opakovaně stěžovali. Vládní úředníci se pak o oblast pravidelně zajímali a prováděli formální sondy, ale na místě stejně pořád zůstává značné množství odpadu a tedy také velká populace racků. Tato skládka jim dává ideální podmínky pro reprodukci, ptáci se jen vnoří do vody a najdou mnoho odpadků, které mohou konzumovat.

Místní úředníky varovala ekoložka před pokusy skládku eliminovat ohněm, protože poblíž ní se nacházejí nádrže s leteckým palivem. Také upozorňuje na to, že odpad leží u zdrojů pitné vody pro Moskvu.

Podle svých slov po zprávě o šťastném nouzovém přistání plakala a byla pyšná na piloty. Nejdůležitější podle ní ale je, aby takové situace vůbec nenastávaly. Likvidace skládky by mohla stát desítky milionů rublů, ale tentokrát tady jde skutečně o lidské životy.

(Zdroj: Meduza.io.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]