Rada České televize zůstává nekompletní, poslanci žádného uchazeče nevybrali

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Do Rady České televize sněmovna ve středu žádného z uchazečů nezvolila. Pět míst v ní zůstalo po druhých kolech tajných voleb neobsazených. Měla by tak být vyhlášena nová výzva, na základě které budou moci oprávněné organizace přihlásit nové kandidáty. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). V prvním kole voleb před dvěma týdny poslanci zvolili do rady veřejnoprávní televize pouze bývalého ředitele ostravského studia Ilju Racka.

Volby byly dvě. V první poslanci nevybrali adepta na místo po Haně Lipovské, kterou dolní komora loni v září z televizní rady odvolala. Ve druhém kole nezískali dostatečný počet hlasů Zdeněk Šarapatka ani Daniel Váňa, kteří v Radě České televize působili už v minulosti.

(Týdeník FORUM)

Ve druhé, běžné volbě zůstala v televizní radě neobsazená po druhém kole čtyři místa. Neuspěli Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.

Ke zvolení bylo potřeba získat nejméně 95 poslaneckých hlasů. Jednotliví kandidáti jich obdrželi od 88 po 93.

Rada veřejnoprávní televize má ze zákona 15 členů a představuje nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do její pravomoci patří například schvalování rozpočtu a volba generálního ředitele.

Část členů Rady České televize měla sněmovna volit už v minulém volebním období. Kluby tehdejší opozice ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN i za přispění tehdy vládní sociální demokracie volbu zablokovaly. Někteří poslanci mluvili o hlasovací koalici tehdy vládního hnutí ANO a opozičních SPD a KSČM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]