Rada Českého rozhlasu čeká na nové členy. Šanci má i žena známého moderátora

Budova Českého rozhlasu (Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Budova Českého rozhlasu | FOTO: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Šanci na zvolení do Rady Českého rozhlasu (ČRo) mají scénograf Ondřej Zicha, scenáristka Jiřina Rosáková a režisér a dramaturg Jiří Dohnal. Do sněmovní volby je ve čtvrtek ze sedmi kandidátů vybral volební výbor, jenž má na starosti média. Sněmovna bude obsazovat jedno místo po Jiřím Šuchmanovi, kterému skončil mandát v říjnu.

Zicha dostal v tajném výběru finalistů hlasy všech 15 přítomných členů výboru. Rosákovou volilo osm poslanců, stejný počet hlasů získal Dohnal. Volba člena rozhlasové rady se uskuteční na plénu na prosincové nebo na lednové schůzi dolní komory.

()

Z volby dnešním verdiktem výboru vypadli bývalý radní ČRo Ivan Vodochodský, předseda dozorčí komise rady, právník Jiří Hrabovský, někdejší vedoucí pracovník rozhlasu Oldřich Šesták a zástupce iniciativy za svobodná média Marek Lichtenberk. Vodochodský a Hrabovský obdrželi po sedmi hlasech, Šesták a Lichtenberk žádný.

Devítičlenná Rada Českého rozhlasu je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.