Rada ČT se poprvé v historii nesešla, na jednání nepřišlo dost členů

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Z jedenácti členů Rady České televize na dnešní zasedání dorazilo pouze pět členů. To ale podle zákona nestačí k tomu, aby kontrolní orgán mohl přijímat usnesení. Zasedání tak proto poprvé v historii ani nezačalo.

Rada České televize má mít podle zákona 15 členů. Čtyři místa jsou však v současné době neobsazená, protože poslanci stále nezvolili nové členy. Z jedenácti radních na dnešní jednání nedorazilo hned šest.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Omluvili se předseda Pavel Matocha a místopředseda Pavel Kysilka, radní René Kühn a Tomáš Samek, kvůli hospitalizaci nebyl přítomen Zdeněk Šarapatka. „Ze závažných osobních důvodů“ nepřišla ani Hana Lipovská, která kandiduje za Volný blok do poslanecké sněmovny.

Místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr proto po poradě s právním oddělením České televize jednání ukončil. „Podobná situace se ještě nestala, nerad bych porušoval zákon, budu nucen tuto schůzi ukončit,“ uvedl. Zasedání tak skončilo po dvaceti minutách, aniž by oficiálně začalo.

Právnička České televize Marie Havlová se kloní k názoru, že Rada ČT může podle zákona přijímat usnesení nadpoloviční většinou všech svých členů, nikoli pouze všech zvolených členů. To znamená, že na jednání musí být alespoň osm členů včetně předsedy nebo místopředsedy.

Na událost reagoval například spolek Milion chvilek pro demokracii. „Ti, kteří měli zasedat, nepřišli. Schůze Rady ČT byla poprvé v historii rozpuštěna, nedostavila se nadpoloviční většina radních včetně předsedy Matochy. Věčné kopání do ČT na posledních schůzích asi některé radní totálně vyčerpalo,“ napsal spolek na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]