Předseda Rady ČT Matocha: Televize je proti vládě. Chci to změnit

Eric Drooker

SEZNAMTE SE… Předseda Rady České televize Pavel Matocha: „ČT je moc probruselská a vystupuje proti vládě. Chci to změnit. O kvazinovináře Wollnera, Fridrichovou, Moravce a Železného by se mělo vedení ČT zajímat.“

Středa 16. 12. Poslední Rada ČT v tomto roce. Symbolicky i s poslední kapkou: zvolení Babišova emisara Matochy do jejího čela je horkou fází převratu, kterým kontrolu nad Českou televizí přebírá okázale protievropská, resp. proruská klaka. Žádná paranoia: veřejné výstupy předsedy Rady ČT Matochy nemají kam zahnout. Jako jeho novinářská obhajoba agenta KGB či volání po policejním stíhání starosty Prahy 6 a jeho zástupce za odstranění sochy Koněva. Tenhle kolaborantský počin (poslechněte si zde) ale ještě neznáte: je z prokremelského „Svobodného vysílače“, kde se nový předseda Rady ČT vyjadřuje o České televizi jako o „probruselské“, s tím, že „ČT vystupuje proti rozhodnutím vlády a pléduje pro Brusel“. Což prý hodlá změnit a chce se na to soustředit.

Eric Drooker

A dál: Marka Wollnera, Václava Moravce, Noru Fridrichovou a Jakuba Železného tam označuje za „kvazinovináře“, kteří ČT poškozují a „vedení televize by se o to mělo zajímat“. Argumentuje při tom stížnostmi Radě ČT, přičemž sám změnil pravidla jejich vyřizování v rozporu se zákonem. Vybraná skupina radních Matocha, Lipovská, exporadce ANO Váňa, Veselý a další teď bude odpovídat i na fejkové maily, opatřené pouze jménem stěžovatele bez jakýchkoliv dalších identifikátorů pravosti. No jasně, co je doma, to se počítá: že se teď na ČT valí stovky „stížností“, podle Matochy hlavně na zmíněné moderátory a jejich pořady, není přitom nic jiného než bič na generálního ředitele a neposlušné redakce, jak zavřít ČT ústa.

Jak početná musí být trollí farma, která si s příchodem Matochy, Lipovské, Veselého a spol. začala po stovkách stěžovat na osobnosti v ČT, lépe nedomýšlet. Kolik fejkových mailových adres za tím účelem založila sama Babišova úderka v Radě ČT, se nedozvíme. Na můj dotaz, proč obsah takových „stížností“ nezveřejní Matocha a spol. občanům, odpovídá, že to nejde. Kvůli GDPR. Zvláštní: v Českém rozhlase to jde a v RRTV taky. Vyhovět prý nemůže ani žádostem novinářů o zveřejnění obsahu stížností podle paragrafu 106. Prý to vylučuje nějaký archivní posudek. Tentokráte sice ne od koulařky Fibingerové, ale údajně z právnické fakulty. Nikdo ho doteď neviděl a podle mých informací se ani netýká stížností. Ještě se tu někdo diví, proč chtěl tenhle chlápek z MAFRY, dnes předseda Rady ČT, po vedení televize seznam nejvíce kritizovaných novinářů ČT?

Že se Matochovými místopředsedy stali Jiří Šlégr a Pavel Kysilka, kteří se podíleli na odvolání dozorčí komise, není divu. „Guma“ Šlégr „nikomu nevadí“ a třeba je zadobře s Foldynou z SPD. Že ovšem na počet hlasů trumfl bankéře Kysilku, je kuriozita. Kysilkovy mimikry pak skvěle ilustruje jeho spolupráce s Lipovskou na administrativní šikaně generálního ředitele ČT, který dnes místo řízení třítisícové firmy a tvorby vizí veřejnoprávní televize tráví už 50 procent času agendou šikanózních úkolů z Rady ČT. „Mnoho zajíců, myslivcova smrt“ tu není jen pořekadlem, ale metodou práce.

Úplně nejvíc ale byla zápletka s odpovědí Matochy a exporadce ANO radního Váni volebnímu výboru sněmovny na dopis poslance ANO Standy Loskutáka Berkovce, zda byla dozorčí komise odvolána Radou ČT správně, jak legitimní byl nákup pozemku pro ČT Ostrava či jak rada vyřizuje stížnosti. Je to jako se „zvacím dopisem“ Biľaka a Indry: nikdo ho tenkrát neviděl, přesto dorazil do Moskvy. Že se v něm borci sami pochválili, ale v radě coby v kolektivním orgánu, za kterou ho napsali, jej raději neprojednali, je typické. Prý na to mají právo, prohlásil dotčeně Matocha na moji otázku. Bodejť, když je králem lokajů. Konec hlášení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články