Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kritizuje ČT kvůli reportáži o Agrofertu

Nora Fridrichová (Pavel Hofman)

Nora Fridrichová | FOTO: Pavel Hofman

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uveřejnila zápis ze svého posledního jednání. V něm je uvedeno, že jedním z témat byla reportáž nazvaná Stát jsem já, která byla odvysílána v pořadu 168 hodin. Vyjadřoval se zde novinář David Klimeš a nikoli zástupce Agrofertu, což je podle RRTV porušení povinnosti zajistit objektivitu a vyváženost.

Tématem reportáže byl fakt, že podnikání Agrofertu závisí zejména na dotacích. „Provozovatel v předmětném vydání pořadu neposkytl prostor k vyjádření zástupci společnosti AGROFERT, a to zejména v souvislosti s tvrzením analytika Davida Klimeše, z něhož vyplývá, že podnikání společnosti AGROFERT je bez dotací těžko udržitelné, a divákovi tak poskytl pouze jednostranný pohled na probírané téma,“ stojí v zápisu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle RRTV se Česká televize dopustila „porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti“. Rada jí stanovila lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení tohoto upozornění.

Ekonomický analytik David Klimeš v reportáži Stát jsem já komentoval pozici společnosti Agrofert na bankovním trhu. Klimeš v souvislosti s firmou Agrofert jen citoval údaje, které firma sama uvedla ve své výroční zprávě. Pokud se analytik dopustil hodnocení, pak šlo o komentář k obvyklému postupu bankovního sektoru vůči firmě, která náhle přijde o dotace. Není nám zřejmé, jak relevantní by bylo hodnocení úvěrujících bank někým, kdo je u nich v pozici dlužníka, a proč by měl mluvit za ně. Teoreticky se k tématu mohly vyjádřit úvěrující banky, ty ale úvěry svých klientů nekomentují. Proto jejich přístup k nim zhodnotil právě ekonomický publicista,“ sdělila deníku FORUM 24 moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová.

V letošním roce bylo zvoleno několik nových členů RRTV. V březnu Vadim Petrov (za hnutí ANO), v dubnu Ladislav Jakl (za SPD). Vládní koalice má momentálně v RRTV většinové zastoupení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]