Nadace Charty 77 dnes večer slavnostně předá letošní Cenu Františka Kriegla hudebníkovi Radkovi Bangovi. Důvodem udělení ceny bylo zpěvákovo vyjádření odvážného občanského postoje, když při vyhlašování Cen Zlatý slavík za rok 2016 protestoval proti ocenění skupiny Ortel. Texty této skupiny i projev využívají  rasistickou a xenofobní rétoriku, což Radek Banga, který je Rom, pocítil především po skončení ceremoniálu, kdy čelil záplavě hrozeb jemu samotnému i celé jeho rodině. Podle vyjádření Nadace Charty 77 získal Banga ocenění nejen za protest na Slavících, ale i za to, že se nezalekl výhrůžek rasisticky smýšlejících spoluobčanů ani kritiky ze strany profesních kolegů a své postoje několikrát veřejně opakoval.

Cena Františka Kriegla byla založena ve Stockholmu v roce 1987. Ocenění připomíná statečný postoj československého politika, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát sovětské moci. Současným posláním ceny je vyzvednout příkladnou statečnost, kterou v minulém roce projevili jednotlivci nebo občanské instituce v úsilí o dodržování lidských práv, občanských svobod a politické tolerance. Vyhlašována je 10. dubna v den narození Františka Kriegla.

V minulých letech získaly Cenu Františka Kriegla například centrum Klinika či uskupení Činoherák, které v Ústí nad Labem bojovalo za zachování divadla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner