Radek Banga k Ceně Františka Kriegla: Ná mém místě mohli stát jiní

Radek Banga (romea.cz)

Radek Banga | FOTO: romea.cz

Hudebník Radek Banga získal v minulém týdnu Cenu Františka Kriegla za statečný občanský postoj v boji proti neonacismu a rasismu. Na svém facebookovém profilu se vyjádřil nejen k této ceně, ale i k nenávisti, se kterou se v poslední době setkává.

K CENÁM FRANTIŠKA KRIEGLA

„Opravdu si velmi vážím této ceny a Nadaci Charty 77 děkuji. Nicméně nepovažuji to, co jsem udělal, za něco mimořádně statečného, prostě jsem v danou chvíli udělal to, co mi přišlo správné a i přes to všechno, co následovalo, ničeho nelituji. Za posledních několik měsíců jsem se nejednou přesvědčil, že ve svém občanském postoji nejsem určitě sám a za to jsem velmi vděčný. Na mém místě by včera mohla stát celá řada lidí počínaje těmi, jenž se rozhodli opustit sál, tedy konkrétně Iva Pazderková, Jan Tuna, Filip Smid a mohl by tam klidně stát i Pekař. Jasné ne projevům nenávisti ovšem nahlas říkají i třeba Dan Bárta, Vojtěch Dyk, Vladimír 518 (a vůbec všichni z PSH včetně DJe Wiche), Adam Mišík, desítky dalších interpretů a možná bych za nás muzikanty na vrchol postavil člověka, kterého si vážím strašně moc a tím je David Koller, jenž během své kariéry mnohokrát řekl ne jakékoliv totalitní ideologii.Takový postoj nemají jen umělci. Zmínil bych rád velmi statečnou dívku Lucii Myslíkovou. Existuje celá řada lidí, jejichž jména možná v médiích nikdy nezazní, avšak jejich statečnost je natolik velká, že když se kolem nich objeví projev nenávisti, nemlčí a něco udělají. Ti všichni by včera mohli stát na tom samém místě jako já.
Videoklip HATER se mimochodem natočil jako forma odlehčení toho, co vnímám jako šíření nenávisti. Nemějte však pocit, že se HATERŮM vysmívám. Ne. I přes to všechno pro ně mám malé pochopení. Proč? Protože tohle je fakt těžká doba. Není lehké ten okolní tlak ustát a nenávistným člověkem se můžete stát snadno. Nenávist je jako mor. Chce sežrat všechno to dobré a nic nenechat, nakonec sežere i sebe samotnou. Pochopit ovšem neznamená akceptovat. A právě proto jsem při předání ceny řekl, že budu vděčný, když tato cena bude v mých rukách, ale já osobně bych ji věnoval každému, kdo najde jakoukoliv osobní statečnost a postaví se všem, jenž šíří a podporují projevy nenávisti. Tyto projevy ve společnosti 21.století nemají co dělat a je třeba mít jasný postoj a nepřihlížet jim. Nakonec chci poděkovat každému, kdo řekl jasné NE těmto projevům a vzkazuji vám toto:

NEBOJTE SE, PROTOŽE NEJSTE SAMI! MY JSME TU S VÁMI!! A JE NÁS MNOHO!!“

RB

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]