Zpravodajství
9. 4. 2019
Podle očekávání vláda Andreje Babiše smetla ze stolu návrh opozice na ukončení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Babiš je v této kauze vytrvale kritizován. Největším dodavatelem tohoto materiálu je totiž továrna Preol z Agrofertu. Babiš je tak na straně výrobce i odběratele jakožto premiér. Poslanec Pirátů a spoluautor návrhu Radek Holomčík v rozhovoru pro FORUM 24 přiblížil, v čem je okolo biopaliv problém.
Ministři se postavili proti návrhu na rušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. Co na tento jejich postoj říkáte?
Nepřekvapuje mě, také by mě nepřekvapilo, kdyby hnutí ANO přišlo v krátké době s velice podobným návrhem, jako to udělali již několikrát.
V čem je podle Vás největší problém, pokud jde o biopaliva v ČR?
O negativech biopaliv první generace toho bylo napsáno již hodně. Celý systém je postavený na hlavu. Stát potřebuje motivovat jak dodavatele pohonných hmot, tak i technologické firmy, aby investovaly prostředky do vývoje ekologických alternativ fosilních paliv a místo toho zákonem nařizuje orientaci na staré a překonané řešení. Blokuje tak rozvoj těchto odvětví, což bude mít negativní důsledky jak ekologické, tak ekonomické, tak také ve vztahu k našim mezinárodním závazkům.
Osevní plochy řepky stále rostou. Jaký dopad má pěstování této plodiny na krajinu a především půdu v České republice? A jak hodnotíte postoj ministerstva zemědělství, které na jednu stranu usilovně prezentuje, že chce podporovat projekty, které povedou k lepšímu zadržování vody v půdě a na druhé straně fakticky podporuje pěstování řepky, které má citelný vliv na ztrátu vláhy v půdě?
Základním předpokladem pro snížení osevní plochy řepky u nás je systémová podpora jiných plodin, které budou pro zemědělce stejně, nebo více lukrativní, než je řepka (extrémní potenciál mají např. konopí nebo len). Osobně jako větší problém ve vztahu k zadržování vody v krajině vidím tlak na budování přehrad na úkor menších krajinotvorných prvků. To je ale na delší povídání.
Dokážete odhadnout, zda by ČR využívala biopaliva první generace, kdyby nebyl Andrej Babiš v politice?
Ano, protože svůj vliv uplatnil již před svým vstupem do politiky (v letech 2008 a 2009).
Jak hodnotíte argument ministerstva financí, že bez biopaliv první generace by republika nesplňovala závazek EU? A má Česká republika v současné době jinou možnost, než využívat biosložky z továrny Preol?
V krátkodobém výhledu moc jiných možností není. Cílem našeho návrhu je „nakopnout“ inovace a vývoj lepších alternativ tím, že zrušíme nucenou orientaci na řešení překonané.