Radek Schovánek: Babiš by bez sovětského souhlasu do Maroka ani neodjel

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v letech 1985–1991 působil v Maroku jako obchodní delegát s diplomatickým pasem. Členové diplomatické mise byli zevrubně prověřeni dozorujícími sovětskými orgány, jak v rozhovoru pro Týdeník FORUM připomíná badatel Radek Schovánek z Centra pro dokumentaci totalitních režimů. Otázka spolupráce Andreje Babiše s KGB je proto zcela relevantní.

Andrej Babiš je evidován jako agent StB. Do jaké míry byly zpravodajské služby a tajná policie v komunistickém Československu pod kontrolou sovětských agentur?

Obecně lze říct, že Státní bezpečnost i Zpravodajská správa Generálního štábu ČSLA byly absolutně podřízené sovětským službám. Nešlo o partnerský vztah, ale o naprostou závislost. V kontrarozvědných složkách Státní bezpečnosti se mohl stát náčelníkem odboru jen člověk, který studoval v Sovětském svazu, v rozvědce se tato podmínka vztahovala dokonce na náčelníka oddělení. Je zřejmé, že vedení československých tajných služeb před rokem 1989 bylo zcela v područí sovětských orgánů.

Zvláštní kapitolu v dějinách československé komunistické špionáže představují tzv. PZO čili Podniky zahraničního obchodu, jejichž zaměstnancem byl i Andrej Babiš. Co víme o působení jejich obchodních delegátů v zahraničí?

Pokud vyjížděli delegáti PZO do zahraničí, dělo se tak vždy se schválením KSČ a Státní bezpečnosti. Pokud by sovětské tajné služby byly proti některému z adeptů, jeho výjezdu by jednoduše zabránily. Andrej Babiš byl v té době obyčejným referentem, jakých byly tisíce. Případnou konkrétní spolupráci těchto lidí se sovětskými zpravodajci lze indikovat jen nepřímo na základě náznaků, například v podobě nestandardních kroků při vedení jejich svazků u StB. S jistotou můžeme jejich spolupráci s KGB potvrdit jen velmi obtížně. Při odhalování československých agentů KGB a mechanismů jejich fungování je před námi ještě velmi dlouhá cesta.

Andrej Babiš byl evidován jako agent StB. Ovšem v letech 1985–1991 působil jako delegát PZO v Maroku. Lze si vůbec představit, že by tam o něj neměly zájem sovětské tajné služby?

Jak je mi známo z dokumentů, které byly publikovány přeběhlíky z KGB, právě v Maroku…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články