Radikální levice v Berlíně protestuje kvůli squatům. 123 policistů zraněno

Eric Drooker

Německá policie se v sobotu večer v Berlíně střetla s účastníky demonstrace levicových a radikálně levicových skupin, kteří protestovali kvůli podmínkám kolem squatů ve čtvrti Friedrichshain. Protestující útočili na policisty kameny, dělbuchy a lahvemi, 123 jich přitom zranili, uvedla dnes agentura DPA. Policie použila slzný plyn a 86 demonstrantů zatkla.

Celkem bylo v ulicích Berlína v sobotu nasazeno na 1800 policistů. Demonstrantů bylo zhruba 3500. Nejbouřlivější střety se odehrály ve čtvrti Friedrichshain, kde demonstranti ničili výlohy a policejní vozy. Tady i v sousedních čtvrtích, například v Kreuzbergu, pak celou noc zapalovali auta.

Právě ve Friedrichshainu se v ulici Rigaer nacházejí v mnoha domech squaty, kvůli nimž se protesty konaly. Jejich obyvatelům a dalším příznivcům se nelíbila dlouhodobá přítomnost policie v okolí. V posledních týdnech se objevily výzvy k nepokojům a násilí; ke střetům s policií došlo už koncem června.

Berlínská radnice tvrdí, že se nyní pokusí se squatery opět vyjednávat, chce mluvit s umírněnými představiteli levicové scény i s dalšími obyvateli ulice Rigaer. Mezi místními politiky ovšem ohledně jednání nepanuje shoda, například berlínský senátor pro otázky vnitra Frank Henkel dialog odmítá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články