Po nehodě v testovacím vojenském areálu na severu Ruska naměřili v nedalekém městě Severodvirsku výrazně zvýšenou hladinu radioaktivity. Oběti výbuchu, k němuž došlo při pokusném odpalu rakety, úřady mezitím prohlásily za hrdiny.

Po explozi z minulého týdne, kdy v ruském vojenském areálu na testování raketových motorů vybuchla jedna z pohonných jednotek, se podle informací úřadů v nedalekém Severodvirsku prudce zvýšila radioaktivita. Záření ve zmíněném městě vzrostlo čtyři až šestnáctinásobně.  Informovala o tom agentufra Tass s odvoláním na státní hydrometeorologickou službu Rosgidromet.  Ministerstvo obrany přitom ve čtvrtek po výbuchu tvrdilo, že se radiace nezměnila, to však vyvrátily jak informace úřadů ze Severodvinsku, tak i zpráva Greenpeace, podle níž radioaktivita vzrostla dokonce dvacetinásobně.

Ve zmíněném městě se nacházejí loděnice, v nichž se stavějí jaderné ponorky. Informace o tom, co se v testovacím areálu stalo, jsou sporé. Ruská státní společnost Rosatom v pondělí bez bližších údajů potvrdila, že její zbrojaři pracovali na „nových zbraních“.  Zbrojní experti z Ameriky o víkendu sdělili, že se nejspíš jednalo o pokusnou raketu 9M730 Burevestnik (u NATO označené jako SSC-X-9 Skyfall). Předmětnou střelu s jaderným pohonem i hlavicí představil Vladimír Putin letos v únoru a označil ji za nepřekonatelnou a nevysledovatelnou.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora