Radioaktivita po výbuchu na severu Ruska povážlivě vzrostla

youtube

Záběry z ruského ofiiciálního videa, které zřejmě ukazují střelu Burevestnik. | FOTO: youtube

Po nehodě v testovacím vojenském areálu na severu Ruska naměřili v nedalekém městě Severodvirsku výrazně zvýšenou hladinu radioaktivity. Oběti výbuchu, k němuž došlo při pokusném odpalu rakety, úřady mezitím prohlásily za hrdiny.

Po explozi z minulého týdne, kdy v ruském vojenském areálu na testování raketových motorů vybuchla jedna z pohonných jednotek, se podle informací úřadů v nedalekém Severodvirsku prudce zvýšila radioaktivita. Záření ve zmíněném městě vzrostlo čtyři až šestnáctinásobně.  Informovala o tom agentufra Tass s odvoláním na státní hydrometeorologickou službu Rosgidromet.  Ministerstvo obrany přitom ve čtvrtek po výbuchu tvrdilo, že se radiace nezměnila, to však vyvrátily jak informace úřadů ze Severodvinsku, tak i zpráva Greenpeace, podle níž radioaktivita vzrostla dokonce dvacetinásobně.

Ve zmíněném městě se nacházejí loděnice, v nichž se stavějí jaderné ponorky. Informace o tom, co se v testovacím areálu stalo, jsou sporé. Ruská státní společnost Rosatom v pondělí bez bližších údajů potvrdila, že její zbrojaři pracovali na „nových zbraních“.  Zbrojní experti z Ameriky o víkendu sdělili, že se nejspíš jednalo o pokusnou raketu 9M730 Burevestnik (u NATO označené jako SSC-X-9 Skyfall). Předmětnou střelu s jaderným pohonem i hlavicí představil Vladimír Putin letos v únoru a označil ji za nepřekonatelnou a nevysledovatelnou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner