Radkin Honzák nehodlá dále psát na web ČT24. Zcenzurovali mu kritiku vlády

Pavel Hofman

Radkin Honzák na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii | FOTO: Pavel Hofman

Psychiatr a vysokoškolský učitel Radkin Honzák popsal na svém blogu cenzurní praktiky, jež zjevně začínají panovat v České televizi. Honzák byl požádán ze stanice ČT24 o článek na její web o zvládání psychického tlaku, který přináší mnoha lidem dlouhotrvající pandemie. Když ale poslal článek s větou, že „k špatnému stavu mysli vedou mezi jinými i pomatené činy české vlády s jejím slovenským premiérem“, byl text ze strany České televize odmítnut. Odůvodněním bylo, že nemá spojovat vědu s politikou.

Radkin Honzák případ zveřejnil v tomto stručném textu. Vzhledem k setrvalé snaze současné mocenské garnitury zastrašit novináře veřejnoprávní televize a také vzhledem ke zřetelně nízké snaze bránit svobodu šíření informací a názorů sdělení Radkina Honzáka uvádíme v plném znění:

Kam jsme se to dostali?

Příběh je zcela prostý. Byl jsem požádán redaktorkou ČT24 o sloupek na web této stanice. I napsal jsem pojednání o tom, jak se vyhnout ponorkové nemoci, která mnohé z nás souží. Vylíčil jsem některé kroky, které k špatnému stavu mysli vedou, a mezi jinými i pomatené činy české vlády s jejím slovenským premiérem, které předčí už jen Trump.

Dostal jsem zpětnou vazbu v podobě informace, že některé země jsou na tom hůř a že do „vědy“ nemám míchat „politiku“, což je požadavek nesmyslný, protože obé oddělit nelze. Uskrovnil jsem se tedy a vyškrtl Trumpa i slovenského premiéra a ponechal v textu pouze „pomatené kroky české vlády“, které se licitují každý druhý den jako jeden z důvodů, proč vláda ztrácí důvěru.

I tohle hodnocení mi bylo zavrženo, pročež nevidím, proč bych měl přispívat do média, kde mi dnes zakazují kritiku české vlády a zítra nařídí, abych psal třeba Heil Hitler! Nevím, zda je ČT24 koupena vládou jako její propagační trouba nebo zdali strach ovládá lidi, kteří tam rozhodují, a nevím, co z obojího je horší.

Trvám na tom, že zběsilé kroky české vlády byly pomatené a místy zcela škodlivé. A myslím, že ve veřejnoprávním médiu mám právo tento názor publikovat.

Blog Radkina Honzáka na Aktuálně.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner